Skip to content
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Ljusdal

Immigration and foreign background in Ljusdal

Latest statistics: 2024–2025 depending on indicator

Location of the municipality in Sweden

Av 18 345 invånare (2025) har 11,8 % utländsk bakgrund enligt SCB — under riksgenomsnittet på 27,7 % (-15,8 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Last updated: View changelog

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Ljusdal med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 2.0 %; 1871: 2.0 %; 1872: 2.0 %; 1873: 2.0 %; 1874: 2.0 %; 1875: 2.0 %; 1876: 2.0 %; 1877: 2.0 %; 1878: 2.0 %; 1879: 2.0 %; 1880: 2.0 %; 1881: 2.0 %; 1882: 2.0 %; 1883: 2.0 %; 1884: 2.0 %; 1885: 2.0 %; 1886: 2.0 %; 1887: 2.0 %; 1888: 2.0 %; 1889: 2.0 %; 1890: 2.0 %; 1891: 2.0 %; 1892: 2.0 %; 1893: 2.0 %; 1894: 2.0 %; 1895: 2.0 %; 1896: 2.0 %; 1897: 2.0 %; 1898: 2.0 %; 1899: 2.0 %; 1900: 2.0 %; 1901: 2.0 %; 1902: 2.0 %; 1903: 2.0 %; 1904: 2.0 %; 1905: 2.0 %; 1906: 2.0 %; 1907: 2.0 %; 1908: 2.0 %; 1909: 2.0 %; 1910: 2.0 %; 1911: 2.0 %; 1912: 2.0 %; 1913: 2.0 %; 1914: 2.0 %; 1915: 2.0 %; 1916: 2.0 %; 1917: 2.0 %; 1918: 2.0 %; 1919: 2.0 %; 1920: 2.0 %; 1921: 2.0 %; 1922: 2.0 %; 1923: 2.0 %; 1924: 2.0 %; 1925: 2.0 %; 1926: 2.0 %; 1927: 2.0 %; 1928: 2.0 %; 1929: 2.0 %; 1930: 2.0 %; 1931: 2.0 %; 1932: 2.1 %; 1933: 2.1 %; 1934: 2.1 %; 1935: 2.1 %; 1936: 2.1 %; 1937: 2.1 %; 1938: 2.2 %; 1939: 2.2 %; 1940: 2.2 %; 1941: 2.2 %; 1942: 2.3 %; 1943: 2.3 %; 1944: 2.3 %; 1945: 2.4 %; 1946: 2.4 %; 1947: 2.4 %; 1948: 2.4 %; 1949: 2.5 %; 1950: 2.5 %; 1951: 2.6 %; 1952: 2.6 %; 1953: 2.6 %; 1954: 2.7 %; 1955: 2.7 %; 1956: 2.7 %; 1957: 2.8 %; 1958: 2.8 %; 1959: 2.8 %; 1960: 2.9 %; 1961: 2.9 %; 1962: 3.0 %; 1963: 3.0 %; 1964: 3.0 %; 1965: 3.1 %; 1966: 3.1 %; 1967: 3.1 %; 1968: 3.2 %; 1969: 3.2 %; 1970: 3.3 %; 1971: 3.3 %; 1972: 3.3 %; 1973: 3.4 %; 1974: 3.4 %; 1975: 3.4 %; 1976: 3.5 %; 1977: 3.5 %; 1978: 3.5 %; 1979: 3.6 %; 1980: 3.6 %; 1981: 3.6 %; 1982: 3.7 %; 1983: 3.7 %; 1984: 3.7 %; 1985: 3.7 %; 1986: 3.8 %; 1987: 3.8 %; 1988: 3.8 %; 1989: 3.8 %; 1990: 3.9 %; 1991: 3.9 %; 1992: 3.9 %; 1993: 3.9 %; 1994: 3.9 %; 1995: 3.9 %; 1996: 4.0 %; 1997: 4.0 %; 1998: 4.0 %; 1999: 4.0 %; 2000: 4.0 %; 2001: 4.0 %; 2002: 4.0 %; 2003: 4.8 %; 2004: 5.1 %; 2005: 5.3 %; 2006: 5.3 %; 2007: 5.6 %; 2008: 6.4 %; 2009: 6.9 %; 2010: 7.2 %; 2011: 7.5 %; 2012: 8.2 %; 2013: 9.1 %; 2014: 10.0 %; 2015: 11.0 %; 2016: 11.6 %; 2017: 12.0 %; 2018: 12.4 %; 2019: 12.3 %; 2020: 12.2 %; 2021: 12.1 %; 2022: 12.0 %; 2023: 11.8 %; 2024: 11.8 %; 2025: 11.8 %

Country/region of birth

How the municipality's residents are distributed by region of birth. Foreign-born residents are people born outside Sweden. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Country of birth
2024
Foreign-born residents
1,796 people
9.7% of the population · 2024
Foreign-born = born outside Sweden (narrower than "foreign background").
Born in Sweden90.3 %(16,649)
Nordics excluding Sweden1.1 %(193)
Other Europe1.9 %(344)
Outside Europe6.8 %(1,259)
Thin line = national average. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Immigration & marginal cost
2020–2024
Foreign-born (20–64)
14.1 %
Received, 5 years
92
5.0 / 1000 (national 7.0)
Vulnerable areas
Swedish Police 2025
Marginal cost / resident / yr
Analysis/model
−94 kr
Range −67 kr−119 kr
Model: Ruist 2025 (low/mid/high)
Analysis/modelSource/method: Ruist (2025), Sverigefakta calculation
This is Sverigefakta's analytical model calculation based on the stated method — not official municipal statistics.
Only the 2020–2024 inflow. The cost of previously received individuals is not included. Total net cost including the whole stock is likely 5–15× higher — Ruist's national estimate corresponded to roughly −4,100 SEK/resident/year in 2015 for the entire refugee stock.
No vulnerable areas in this municipality according to the Swedish Police situational report 2025.
Marginal cost = (received 2020–2024 / 5) × Ruist's net cost per person and year (74,000 SEK in 2018 prices, inflation-adjusted to 2025; range 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / population. Not official municipal statistics.
Compare Ljusdal with other municipalities →

Jämför Ljusdal med andra kommuner

Ljusdal är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Ljusdal11.8 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Ljusdal
Ljusdal — 2002: 4.0 %; 2003: 4.8 %; 2004: 5.1 %; 2005: 5.3 %; 2006: 5.3 %; 2007: 5.6 %; 2008: 6.4 %; 2009: 6.9 %; 2010: 7.2 %; 2011: 7.5 %; 2012: 8.2 %; 2013: 9.1 %; 2014: 10.0 %; 2015: 11.0 %; 2016: 11.6 %; 2017: 12.0 %; 2018: 12.4 %; 2019: 12.3 %; 2020: 12.2 %; 2021: 12.1 %; 2022: 12.0 %; 2023: 11.8 %; 2024: 11.8 %; 2025: 11.8 %

Max 6 municipalities. Source: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Ljusdal

Ljusdal vs neighbours

Nearest municipalities plus county and national averages.

National average

Share 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4.2 pp
View →

Gävleborgs län

Share 2025
15,5 %
Δ 2015→2025
+2.5 pp
View →

Bollnäs

Share 2025
14,6 %
Δ 2015→2025
+2.4 pp
View →
View →

Orsa

Share 2025
13,6 %
Δ 2015→2025
+2.3 pp
View →
View →

Hudiksvall

Share 2025
12,7 %
Δ 2015→2025
+2.8 pp
View →
View →

Ljusdal

Share 2025
11,8 %
Δ 2015→2025
+0.8 pp
View →

Nordanstig

Share 2025
10,9 %
Δ 2015→2025
+1.3 pp
View →
View →

Ovanåker

Share 2025
9,7 %
Δ 2015→2025
+1.3 pp
View →
View →

Vanligaste födelseländer i Ljusdal

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Ljusdal

Open Ljusdal on the mapAlla 290 kommuner →

Se allt om Ljusdal

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Ljusdal kommun i siffror →

Frequently asked questions

Hur stor är invandringen till Ljusdal?

2025 hade 11,8 % av befolkningen i Ljusdal utländsk bakgrund enligt SCB — -15,8 procentenheter under riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Ljusdal utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 4,0 % (2002) till 11,8 % (2025), en förändring på +7,9 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Ljusdal födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.