Skip to content
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Haparanda

Immigration and foreign background in Haparanda

Latest statistics: 2024–2025 depending on indicator

Location of the municipality in Sweden

Av 9 044 invånare (2025) har 50,8 % utländsk bakgrund enligt SCB — över riksgenomsnittet på 27,7 % (+23,1 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Last updated: View changelog

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Haparanda med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 17.6 %; 1871: 17.6 %; 1872: 17.6 %; 1873: 17.6 %; 1874: 17.6 %; 1875: 17.6 %; 1876: 17.6 %; 1877: 17.6 %; 1878: 17.6 %; 1879: 17.6 %; 1880: 17.6 %; 1881: 17.6 %; 1882: 17.6 %; 1883: 17.6 %; 1884: 17.6 %; 1885: 17.6 %; 1886: 17.6 %; 1887: 17.6 %; 1888: 17.6 %; 1889: 17.6 %; 1890: 17.6 %; 1891: 17.6 %; 1892: 17.6 %; 1893: 17.6 %; 1894: 17.6 %; 1895: 17.6 %; 1896: 17.6 %; 1897: 17.6 %; 1898: 17.6 %; 1899: 17.6 %; 1900: 17.6 %; 1901: 17.6 %; 1902: 17.6 %; 1903: 17.6 %; 1904: 17.6 %; 1905: 17.6 %; 1906: 17.6 %; 1907: 17.6 %; 1908: 17.6 %; 1909: 17.6 %; 1910: 17.6 %; 1911: 17.6 %; 1912: 17.6 %; 1913: 17.6 %; 1914: 17.6 %; 1915: 17.6 %; 1916: 17.6 %; 1917: 17.6 %; 1918: 17.6 %; 1919: 17.6 %; 1920: 17.6 %; 1921: 17.6 %; 1922: 17.6 %; 1923: 17.6 %; 1924: 17.6 %; 1925: 17.6 %; 1926: 17.6 %; 1927: 17.7 %; 1928: 17.8 %; 1929: 18.0 %; 1930: 18.1 %; 1931: 18.3 %; 1932: 18.5 %; 1933: 18.8 %; 1934: 19.0 %; 1935: 19.3 %; 1936: 19.7 %; 1937: 20.0 %; 1938: 20.4 %; 1939: 20.7 %; 1940: 21.1 %; 1941: 21.6 %; 1942: 22.0 %; 1943: 22.4 %; 1944: 22.9 %; 1945: 23.4 %; 1946: 23.9 %; 1947: 24.4 %; 1948: 24.9 %; 1949: 25.5 %; 1950: 26.0 %; 1951: 26.6 %; 1952: 27.2 %; 1953: 27.8 %; 1954: 28.3 %; 1955: 28.9 %; 1956: 29.6 %; 1957: 30.2 %; 1958: 30.8 %; 1959: 31.4 %; 1960: 32.0 %; 1961: 32.6 %; 1962: 33.3 %; 1963: 33.9 %; 1964: 34.5 %; 1965: 35.2 %; 1966: 35.8 %; 1967: 36.4 %; 1968: 37.0 %; 1969: 37.6 %; 1970: 38.2 %; 1971: 38.9 %; 1972: 39.4 %; 1973: 40.0 %; 1974: 40.6 %; 1975: 41.2 %; 1976: 41.8 %; 1977: 42.3 %; 1978: 42.9 %; 1979: 43.4 %; 1980: 43.9 %; 1981: 44.4 %; 1982: 44.9 %; 1983: 45.4 %; 1984: 45.8 %; 1985: 46.2 %; 1986: 46.7 %; 1987: 47.1 %; 1988: 47.4 %; 1989: 47.8 %; 1990: 48.1 %; 1991: 48.5 %; 1992: 48.7 %; 1993: 49.0 %; 1994: 49.3 %; 1995: 49.5 %; 1996: 49.7 %; 1997: 49.8 %; 1998: 50.0 %; 1999: 50.1 %; 2000: 50.2 %; 2001: 50.2 %; 2002: 50.2 %; 2003: 50.4 %; 2004: 50.7 %; 2005: 50.6 %; 2006: 50.3 %; 2007: 50.0 %; 2008: 50.1 %; 2009: 50.0 %; 2010: 50.3 %; 2011: 50.5 %; 2012: 50.3 %; 2013: 50.4 %; 2014: 50.5 %; 2015: 50.7 %; 2016: 51.4 %; 2017: 51.7 %; 2018: 52.0 %; 2019: 51.8 %; 2020: 51.5 %; 2021: 51.1 %; 2022: 51.3 %; 2023: 51.2 %; 2024: 50.9 %; 2025: 50.8 %

Country/region of birth

How the municipality's residents are distributed by region of birth. Foreign-born residents are people born outside Sweden. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Country of birth
2024
Foreign-born residents
3,675 people
40.2% of the population · 2024
Foreign-born = born outside Sweden (narrower than "foreign background").
Born in Sweden59.8 %(5,476)
Nordics excluding Sweden32.4 %(2,960)
Other Europe2.1 %(189)
Outside Europe5.8 %(526)
Thin line = national average. Source: Statistics Sweden (SCB), FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Immigration & marginal cost
2020–2024
Foreign-born (20–64)
36.7 %
Received, 5 years
57
6.2 / 1000 (national 7.0)
Vulnerable areas
Swedish Police 2025
Marginal cost / resident / yr
Analysis/model
−117 kr
Range −84 kr−148 kr
Model: Ruist 2025 (low/mid/high)
Analysis/modelSource/method: Ruist (2025), Sverigefakta calculation
This is Sverigefakta's analytical model calculation based on the stated method — not official municipal statistics.
Only the 2020–2024 inflow. The cost of previously received individuals is not included. Total net cost including the whole stock is likely 5–15× higher — Ruist's national estimate corresponded to roughly −4,100 SEK/resident/year in 2015 for the entire refugee stock.
No vulnerable areas in this municipality according to the Swedish Police situational report 2025.
Marginal cost = (received 2020–2024 / 5) × Ruist's net cost per person and year (74,000 SEK in 2018 prices, inflation-adjusted to 2025; range 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / population. Not official municipal statistics.
Compare Haparanda with other municipalities →

Jämför Haparanda med andra kommuner

Haparanda är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Haparanda50.8 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Haparanda
Haparanda — 2002: 50.2 %; 2003: 50.4 %; 2004: 50.7 %; 2005: 50.6 %; 2006: 50.3 %; 2007: 50.0 %; 2008: 50.1 %; 2009: 50.0 %; 2010: 50.3 %; 2011: 50.5 %; 2012: 50.3 %; 2013: 50.4 %; 2014: 50.5 %; 2015: 50.7 %; 2016: 51.4 %; 2017: 51.7 %; 2018: 52.0 %; 2019: 51.8 %; 2020: 51.5 %; 2021: 51.1 %; 2022: 51.3 %; 2023: 51.2 %; 2024: 50.9 %; 2025: 50.8 %

Max 6 municipalities. Source: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Haparanda

Haparanda vs neighbours

Nearest municipalities plus county and national averages.

Haparanda

Share 2025
50,8 %
Δ 2015→2025
+0.1 pp
View →

Övertorneå

Share 2025
28,7 %
Δ 2015→2025
-1.3 pp
View →
View →

National average

Share 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4.2 pp
View →

Överkalix

Share 2025
19,0 %
Δ 2015→2025
+7.4 pp
View →
View →

Kiruna

Share 2025
18,7 %
Δ 2015→2025
+6.3 pp
View →
View →

Norrbottens län

Share 2025
18,4 %
Δ 2015→2025
+3.4 pp
View →

Luleå

Share 2025
16,4 %
Δ 2015→2025
+4.5 pp
View →
View →

Kalix

Share 2025
14,7 %
Δ 2015→2025
+2.6 pp
View →
View →

Vanligaste födelseländer i Haparanda

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Haparanda

Open Haparanda on the mapAlla 290 kommuner →

Se allt om Haparanda

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Haparanda kommun i siffror →

Frequently asked questions

Hur stor är invandringen till Haparanda?

2025 hade 50,8 % av befolkningen i Haparanda utländsk bakgrund enligt SCB — +23,1 procentenheter över riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Haparanda utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 50,2 % (2002) till 50,8 % (2025), en förändring på +0,6 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Haparanda födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.