Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Malmö

Invandring och utländsk bakgrund i Malmö

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Kommunens läge i Sverige

Av 367 927 invånare (2025) har 49,5 % utländsk bakgrund enligt SCB — över riksgenomsnittet på 27,7 % (+21,8 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Malmö med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 11.2 %; 1871: 11.2 %; 1872: 11.2 %; 1873: 11.2 %; 1874: 11.2 %; 1875: 11.2 %; 1876: 11.2 %; 1877: 11.2 %; 1878: 11.2 %; 1879: 11.2 %; 1880: 11.2 %; 1881: 11.2 %; 1882: 11.2 %; 1883: 11.2 %; 1884: 11.2 %; 1885: 11.2 %; 1886: 11.2 %; 1887: 11.2 %; 1888: 11.2 %; 1889: 11.2 %; 1890: 11.2 %; 1891: 11.2 %; 1892: 11.2 %; 1893: 11.2 %; 1894: 11.2 %; 1895: 11.2 %; 1896: 11.2 %; 1897: 11.2 %; 1898: 11.2 %; 1899: 11.2 %; 1900: 11.2 %; 1901: 11.2 %; 1902: 11.2 %; 1903: 11.2 %; 1904: 11.2 %; 1905: 11.2 %; 1906: 11.2 %; 1907: 11.2 %; 1908: 11.2 %; 1909: 11.2 %; 1910: 11.2 %; 1911: 11.2 %; 1912: 11.2 %; 1913: 11.2 %; 1914: 11.2 %; 1915: 11.2 %; 1916: 11.2 %; 1917: 11.2 %; 1918: 11.2 %; 1919: 11.2 %; 1920: 11.2 %; 1921: 11.2 %; 1922: 11.2 %; 1923: 11.2 %; 1924: 11.2 %; 1925: 11.2 %; 1926: 11.2 %; 1927: 11.3 %; 1928: 11.3 %; 1929: 11.4 %; 1930: 11.5 %; 1931: 11.7 %; 1932: 11.8 %; 1933: 12.0 %; 1934: 12.1 %; 1935: 12.3 %; 1936: 12.5 %; 1937: 12.7 %; 1938: 13.0 %; 1939: 13.2 %; 1940: 13.4 %; 1941: 13.7 %; 1942: 14.0 %; 1943: 14.3 %; 1944: 14.6 %; 1945: 14.9 %; 1946: 15.2 %; 1947: 15.5 %; 1948: 15.9 %; 1949: 16.2 %; 1950: 16.6 %; 1951: 16.9 %; 1952: 17.3 %; 1953: 17.7 %; 1954: 18.0 %; 1955: 18.4 %; 1956: 18.8 %; 1957: 19.2 %; 1958: 19.6 %; 1959: 20.0 %; 1960: 20.4 %; 1961: 20.8 %; 1962: 21.2 %; 1963: 21.6 %; 1964: 22.0 %; 1965: 22.4 %; 1966: 22.8 %; 1967: 23.2 %; 1968: 23.6 %; 1969: 24.0 %; 1970: 24.3 %; 1971: 24.7 %; 1972: 25.1 %; 1973: 25.5 %; 1974: 25.9 %; 1975: 26.2 %; 1976: 26.6 %; 1977: 26.9 %; 1978: 27.3 %; 1979: 27.6 %; 1980: 27.9 %; 1981: 28.3 %; 1982: 28.6 %; 1983: 28.9 %; 1984: 29.2 %; 1985: 29.4 %; 1986: 29.7 %; 1987: 30.0 %; 1988: 30.2 %; 1989: 30.4 %; 1990: 30.6 %; 1991: 30.8 %; 1992: 31.0 %; 1993: 31.2 %; 1994: 31.3 %; 1995: 31.5 %; 1996: 31.6 %; 1997: 31.7 %; 1998: 31.8 %; 1999: 31.9 %; 2000: 31.9 %; 2001: 31.9 %; 2002: 32.0 %; 2003: 32.7 %; 2004: 33.6 %; 2005: 34.5 %; 2006: 35.9 %; 2007: 37.3 %; 2008: 38.4 %; 2009: 39.4 %; 2010: 40.2 %; 2011: 40.8 %; 2012: 41.5 %; 2013: 42.0 %; 2014: 42.6 %; 2015: 43.2 %; 2016: 44.0 %; 2017: 45.0 %; 2018: 46.0 %; 2019: 46.7 %; 2020: 47.2 %; 2021: 47.8 %; 2022: 48.5 %; 2023: 48.9 %; 2024: 49.3 %; 2025: 49.5 %

Födelseregion

Hur kommunens invånare är fördelade efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
131 764 personer
36,0 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda64,0 %(233 880)
Norden (exkl SE)2,9 %(10 581)
Övriga Europa11,6 %(42 214)
Utanför Europa21,6 %(78 969)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Invandring & marginalkostnad
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
44,6 %
Mottagna 5 år
2 022
5,5 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
4
Polisen 2025
Marginalkostnad / inv / år
Analys/modell
−104 kr
Spann −74 kr−132 kr
Modell Ruist 2025 (låg/mitt/hög)
Analys/modellKälla/metod: Ruist (2025), Sverigefaktas beräkning
Detta är Sverigefaktas analytiska modellberäkning baserad på angiven metod — inte officiell kommunstatistik.
Bara inflödet 2020–2024. Kostnaden för tidigare mottagna räknas inte in. Total nettokostnad inkl. hela beståndet är sannolikt 5–15× högre — Ruists nationella skattning motsvarade ca −4 100 kr/inv/år 2015 för hela flyktingbeståndet.
Områden enligt Polisen 2025
  • Nydala / Hermodsdal / LindängenSärskilt utsatt område
  • RosengårdSärskilt utsatt område
  • Holma / KroksbäckUtsatt område
  • Södra Sofielund / SevedUtsatt område
Polismyndigheten · Lägesbild över utsatta områden 2025.
Marginalkostnad = (mottagna 2020–2024 / 5) × Ruists nettokostnad per person & år (74 000 kr i 2018 priser, inflationsjusterat till 2025; spann 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / folkmängd. Ej officiell kommunstatistik.
Jämför Malmö med andra kommuner →

Jämför Malmö med andra kommuner

Malmö är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Malmö49,5 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Malmö
Malmö — 2002: 32.0 %; 2003: 32.7 %; 2004: 33.6 %; 2005: 34.5 %; 2006: 35.9 %; 2007: 37.3 %; 2008: 38.4 %; 2009: 39.4 %; 2010: 40.2 %; 2011: 40.8 %; 2012: 41.5 %; 2013: 42.0 %; 2014: 42.6 %; 2015: 43.2 %; 2016: 44.0 %; 2017: 45.0 %; 2018: 46.0 %; 2019: 46.7 %; 2020: 47.2 %; 2021: 47.8 %; 2022: 48.5 %; 2023: 48.9 %; 2024: 49.3 %; 2025: 49.5 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Malmö

Malmö jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Burlöv

Andel 2025
50,0 %
Δ 2015→2025
+9,5 pe
Öppna →
Öppna →

Malmö

Andel 2025
49,5 %
Δ 2015→2025
+6,3 pe
Öppna →

Helsingborg

Andel 2025
39,3 %
Δ 2015→2025
+9,0 pe
Öppna →
Öppna →

Åstorp

Andel 2025
38,7 %
Δ 2015→2025
+9,5 pe
Öppna →
Öppna →

Rikssnitt

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Skåne län

Andel 2025
24,3 %
Δ 2015→2025
+5,3 pe
Öppna →

Svedala

Andel 2025
18,5 %
Δ 2015→2025
+6,4 pe
Öppna →
Öppna →

Vellinge

Andel 2025
12,6 %
Δ 2015→2025
+2,8 pe
Öppna →
Öppna →

Vanligaste födelseländer i Malmö

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Malmö

Öppna Malmö på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Malmö

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Malmö kommun i siffror →

Vanliga frågor

Hur stor är invandringen till Malmö?

2025 hade 49,5 % av befolkningen i Malmö utländsk bakgrund enligt SCB — +21,8 procentenheter över riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Malmö utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 32,0 % (2002) till 49,5 % (2025), en förändring på +17,5 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Malmö födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.