Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Burlöv

Invandring och utländsk bakgrund i Burlöv

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Kommunens läge i Sverige

Av 20 453 invånare (2025) har 50,0 % utländsk bakgrund enligt SCB — över riksgenomsnittet på 27,7 % (+22,3 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Burlöv med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 8.7 %; 1871: 8.7 %; 1872: 8.7 %; 1873: 8.7 %; 1874: 8.7 %; 1875: 8.7 %; 1876: 8.7 %; 1877: 8.7 %; 1878: 8.7 %; 1879: 8.7 %; 1880: 8.7 %; 1881: 8.7 %; 1882: 8.7 %; 1883: 8.7 %; 1884: 8.7 %; 1885: 8.7 %; 1886: 8.7 %; 1887: 8.7 %; 1888: 8.7 %; 1889: 8.7 %; 1890: 8.7 %; 1891: 8.7 %; 1892: 8.7 %; 1893: 8.7 %; 1894: 8.7 %; 1895: 8.7 %; 1896: 8.7 %; 1897: 8.7 %; 1898: 8.7 %; 1899: 8.7 %; 1900: 8.7 %; 1901: 8.7 %; 1902: 8.7 %; 1903: 8.7 %; 1904: 8.7 %; 1905: 8.7 %; 1906: 8.7 %; 1907: 8.7 %; 1908: 8.7 %; 1909: 8.7 %; 1910: 8.7 %; 1911: 8.7 %; 1912: 8.7 %; 1913: 8.7 %; 1914: 8.7 %; 1915: 8.7 %; 1916: 8.7 %; 1917: 8.7 %; 1918: 8.7 %; 1919: 8.7 %; 1920: 8.7 %; 1921: 8.7 %; 1922: 8.7 %; 1923: 8.7 %; 1924: 8.7 %; 1925: 8.7 %; 1926: 8.7 %; 1927: 8.7 %; 1928: 8.8 %; 1929: 8.9 %; 1930: 8.9 %; 1931: 9.0 %; 1932: 9.1 %; 1933: 9.3 %; 1934: 9.4 %; 1935: 9.5 %; 1936: 9.7 %; 1937: 9.9 %; 1938: 10.0 %; 1939: 10.2 %; 1940: 10.4 %; 1941: 10.6 %; 1942: 10.8 %; 1943: 11.1 %; 1944: 11.3 %; 1945: 11.5 %; 1946: 11.8 %; 1947: 12.0 %; 1948: 12.3 %; 1949: 12.6 %; 1950: 12.8 %; 1951: 13.1 %; 1952: 13.4 %; 1953: 13.7 %; 1954: 14.0 %; 1955: 14.3 %; 1956: 14.6 %; 1957: 14.9 %; 1958: 15.2 %; 1959: 15.5 %; 1960: 15.8 %; 1961: 16.1 %; 1962: 16.4 %; 1963: 16.7 %; 1964: 17.0 %; 1965: 17.3 %; 1966: 17.6 %; 1967: 18.0 %; 1968: 18.3 %; 1969: 18.6 %; 1970: 18.9 %; 1971: 19.2 %; 1972: 19.5 %; 1973: 19.7 %; 1974: 20.0 %; 1975: 20.3 %; 1976: 20.6 %; 1977: 20.9 %; 1978: 21.1 %; 1979: 21.4 %; 1980: 21.7 %; 1981: 21.9 %; 1982: 22.1 %; 1983: 22.4 %; 1984: 22.6 %; 1985: 22.8 %; 1986: 23.0 %; 1987: 23.2 %; 1988: 23.4 %; 1989: 23.6 %; 1990: 23.7 %; 1991: 23.9 %; 1992: 24.0 %; 1993: 24.2 %; 1994: 24.3 %; 1995: 24.4 %; 1996: 24.5 %; 1997: 24.6 %; 1998: 24.6 %; 1999: 24.7 %; 2000: 24.7 %; 2001: 24.8 %; 2002: 24.8 %; 2003: 25.4 %; 2004: 26.5 %; 2005: 27.9 %; 2006: 30.0 %; 2007: 31.7 %; 2008: 33.4 %; 2009: 35.0 %; 2010: 36.1 %; 2011: 36.5 %; 2012: 37.5 %; 2013: 38.1 %; 2014: 39.5 %; 2015: 40.5 %; 2016: 41.5 %; 2017: 43.2 %; 2018: 44.3 %; 2019: 45.4 %; 2020: 45.5 %; 2021: 47.0 %; 2022: 47.9 %; 2023: 48.7 %; 2024: 49.3 %; 2025: 50.0 %

Födelseregion

Hur kommunens invånare är fördelade efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
7 080 personer
35,2 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda64,8 %(13 021)
Norden (exkl SE)1,9 %(387)
Övriga Europa13,9 %(2 791)
Utanför Europa19,4 %(3 902)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Invandring & marginalkostnad
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
47,9 %
Mottagna 5 år
104
5,2 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
Polisen 2025
Marginalkostnad / inv / år
Analys/modell
−97 kr
Spann −69 kr−123 kr
Modell Ruist 2025 (låg/mitt/hög)
Analys/modellKälla/metod: Ruist (2025), Sverigefaktas beräkning
Detta är Sverigefaktas analytiska modellberäkning baserad på angiven metod — inte officiell kommunstatistik.
Bara inflödet 2020–2024. Kostnaden för tidigare mottagna räknas inte in. Total nettokostnad inkl. hela beståndet är sannolikt 5–15× högre — Ruists nationella skattning motsvarade ca −4 100 kr/inv/år 2015 för hela flyktingbeståndet.
Inga utsatta områden i denna kommun enligt Polisens lägesbild 2025.
Marginalkostnad = (mottagna 2020–2024 / 5) × Ruists nettokostnad per person & år (74 000 kr i 2018 priser, inflationsjusterat till 2025; spann 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / folkmängd. Ej officiell kommunstatistik.
Jämför Burlöv med andra kommuner →

Jämför Burlöv med andra kommuner

Burlöv är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Burlöv50,0 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Burlöv
Burlöv — 2002: 24.8 %; 2003: 25.4 %; 2004: 26.5 %; 2005: 27.9 %; 2006: 30.0 %; 2007: 31.7 %; 2008: 33.4 %; 2009: 35.0 %; 2010: 36.1 %; 2011: 36.5 %; 2012: 37.5 %; 2013: 38.1 %; 2014: 39.5 %; 2015: 40.5 %; 2016: 41.5 %; 2017: 43.2 %; 2018: 44.3 %; 2019: 45.4 %; 2020: 45.5 %; 2021: 47.0 %; 2022: 47.9 %; 2023: 48.7 %; 2024: 49.3 %; 2025: 50.0 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Burlöv

Burlöv jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Burlöv

Andel 2025
50,0 %
Δ 2015→2025
+9,5 pe
Öppna →

Malmö

Andel 2025
49,5 %
Δ 2015→2025
+6,3 pe
Öppna →
Öppna →

Helsingborg

Andel 2025
39,3 %
Δ 2015→2025
+9,0 pe
Öppna →
Öppna →

Åstorp

Andel 2025
38,7 %
Δ 2015→2025
+9,5 pe
Öppna →
Öppna →

Rikssnitt

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Skåne län

Andel 2025
24,3 %
Δ 2015→2025
+5,3 pe
Öppna →

Staffanstorp

Andel 2025
23,3 %
Δ 2015→2025
+8,0 pe
Öppna →
Öppna →

Lomma

Andel 2025
13,3 %
Δ 2015→2025
+3,3 pe
Öppna →
Öppna →

Vanligaste födelseländer i Burlöv

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Burlöv

Öppna Burlöv på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Burlöv

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Burlöv kommun i siffror →

Vanliga frågor

Hur stor är invandringen till Burlöv?

2025 hade 50,0 % av befolkningen i Burlöv utländsk bakgrund enligt SCB — +22,3 procentenheter över riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Burlöv utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 24,8 % (2002) till 50,0 % (2025), en förändring på +25,3 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Burlöv födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.