Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Uppsala

Invandring och utländsk bakgrund i Uppsala

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Kommunens läge i Sverige

Av 249 729 invånare (2025) har 30,2 % utländsk bakgrund enligt SCB — över riksgenomsnittet på 27,7 % (+2,5 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Uppsala med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 6.1 %; 1871: 6.1 %; 1872: 6.1 %; 1873: 6.1 %; 1874: 6.1 %; 1875: 6.1 %; 1876: 6.1 %; 1877: 6.1 %; 1878: 6.1 %; 1879: 6.1 %; 1880: 6.1 %; 1881: 6.1 %; 1882: 6.1 %; 1883: 6.1 %; 1884: 6.1 %; 1885: 6.1 %; 1886: 6.1 %; 1887: 6.1 %; 1888: 6.1 %; 1889: 6.1 %; 1890: 6.1 %; 1891: 6.1 %; 1892: 6.1 %; 1893: 6.1 %; 1894: 6.1 %; 1895: 6.1 %; 1896: 6.1 %; 1897: 6.1 %; 1898: 6.1 %; 1899: 6.1 %; 1900: 6.1 %; 1901: 6.1 %; 1902: 6.1 %; 1903: 6.1 %; 1904: 6.1 %; 1905: 6.1 %; 1906: 6.1 %; 1907: 6.1 %; 1908: 6.1 %; 1909: 6.1 %; 1910: 6.1 %; 1911: 6.1 %; 1912: 6.1 %; 1913: 6.1 %; 1914: 6.1 %; 1915: 6.1 %; 1916: 6.1 %; 1917: 6.1 %; 1918: 6.1 %; 1919: 6.1 %; 1920: 6.1 %; 1921: 6.1 %; 1922: 6.1 %; 1923: 6.1 %; 1924: 6.1 %; 1925: 6.1 %; 1926: 6.1 %; 1927: 6.2 %; 1928: 6.2 %; 1929: 6.2 %; 1930: 6.3 %; 1931: 6.4 %; 1932: 6.4 %; 1933: 6.5 %; 1934: 6.6 %; 1935: 6.7 %; 1936: 6.8 %; 1937: 7.0 %; 1938: 7.1 %; 1939: 7.2 %; 1940: 7.3 %; 1941: 7.5 %; 1942: 7.6 %; 1943: 7.8 %; 1944: 8.0 %; 1945: 8.1 %; 1946: 8.3 %; 1947: 8.5 %; 1948: 8.7 %; 1949: 8.9 %; 1950: 9.1 %; 1951: 9.2 %; 1952: 9.4 %; 1953: 9.7 %; 1954: 9.9 %; 1955: 10.1 %; 1956: 10.3 %; 1957: 10.5 %; 1958: 10.7 %; 1959: 10.9 %; 1960: 11.1 %; 1961: 11.3 %; 1962: 11.6 %; 1963: 11.8 %; 1964: 12.0 %; 1965: 12.2 %; 1966: 12.4 %; 1967: 12.7 %; 1968: 12.9 %; 1969: 13.1 %; 1970: 13.3 %; 1971: 13.5 %; 1972: 13.7 %; 1973: 13.9 %; 1974: 14.1 %; 1975: 14.3 %; 1976: 14.5 %; 1977: 14.7 %; 1978: 14.9 %; 1979: 15.1 %; 1980: 15.3 %; 1981: 15.4 %; 1982: 15.6 %; 1983: 15.8 %; 1984: 15.9 %; 1985: 16.1 %; 1986: 16.2 %; 1987: 16.4 %; 1988: 16.5 %; 1989: 16.6 %; 1990: 16.7 %; 1991: 16.8 %; 1992: 16.9 %; 1993: 17.0 %; 1994: 17.1 %; 1995: 17.2 %; 1996: 17.3 %; 1997: 17.3 %; 1998: 17.4 %; 1999: 17.4 %; 2000: 17.4 %; 2001: 17.5 %; 2002: 17.5 %; 2003: 17.7 %; 2004: 17.9 %; 2005: 18.1 %; 2006: 18.5 %; 2007: 19.0 %; 2008: 19.6 %; 2009: 20.3 %; 2010: 21.0 %; 2011: 21.4 %; 2012: 21.8 %; 2013: 22.3 %; 2014: 22.7 %; 2015: 23.4 %; 2016: 24.5 %; 2017: 25.9 %; 2018: 27.0 %; 2019: 28.0 %; 2020: 28.4 %; 2021: 29.0 %; 2022: 29.7 %; 2023: 29.9 %; 2024: 30.2 %; 2025: 30.2 %

Födelseregion

Hur kommunens invånare är fördelade efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
57 747 personer
23,3 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda76,7 %(190 269)
Norden (exkl SE)1,6 %(3 953)
Övriga Europa6,3 %(15 575)
Utanför Europa15,4 %(38 219)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Invandring & marginalkostnad
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
29,6 %
Mottagna 5 år
1 812
7,3 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
1
Polisen 2025
Marginalkostnad / inv / år
Analys/modell
−137 kr
Spann −98 kr−174 kr
Modell Ruist 2025 (låg/mitt/hög)
Analys/modellKälla/metod: Ruist (2025), Sverigefaktas beräkning
Detta är Sverigefaktas analytiska modellberäkning baserad på angiven metod — inte officiell kommunstatistik.
Bara inflödet 2020–2024. Kostnaden för tidigare mottagna räknas inte in. Total nettokostnad inkl. hela beståndet är sannolikt 5–15× högre — Ruists nationella skattning motsvarade ca −4 100 kr/inv/år 2015 för hela flyktingbeståndet.
Områden enligt Polisen 2025
  • GottsundaUtsatt område
Polismyndigheten · Lägesbild över utsatta områden 2025.
Marginalkostnad = (mottagna 2020–2024 / 5) × Ruists nettokostnad per person & år (74 000 kr i 2018 priser, inflationsjusterat till 2025; spann 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / folkmängd. Ej officiell kommunstatistik.
Jämför Uppsala med andra kommuner →

Jämför Uppsala med andra kommuner

Uppsala är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Uppsala30,2 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Uppsala
Uppsala — 2002: 17.5 %; 2003: 17.7 %; 2004: 17.9 %; 2005: 18.1 %; 2006: 18.5 %; 2007: 19.0 %; 2008: 19.6 %; 2009: 20.3 %; 2010: 21.0 %; 2011: 21.4 %; 2012: 21.8 %; 2013: 22.3 %; 2014: 22.7 %; 2015: 23.4 %; 2016: 24.5 %; 2017: 25.9 %; 2018: 27.0 %; 2019: 28.0 %; 2020: 28.4 %; 2021: 29.0 %; 2022: 29.7 %; 2023: 29.9 %; 2024: 30.2 %; 2025: 30.2 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Uppsala

Uppsala jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Sigtuna

Andel 2025
52,5 %
Δ 2015→2025
+12,9 pe
Öppna →
Öppna →

Uppsala

Andel 2025
30,2 %
Δ 2015→2025
+6,8 pe
Öppna →

Rikssnitt

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Håbo

Andel 2025
24,2 %
Δ 2015→2025
+6,1 pe
Öppna →
Öppna →

Enköping

Andel 2025
23,4 %
Δ 2015→2025
+7,0 pe
Öppna →
Öppna →

Knivsta

Andel 2025
23,0 %
Δ 2015→2025
+9,0 pe
Öppna →
Öppna →

Uppsala län

Andel 2025
20,8 %
Δ 2015→2025
+5,3 pe
Öppna →

Heby

Andel 2025
16,9 %
Δ 2015→2025
+4,4 pe
Öppna →
Öppna →

Vanligaste födelseländer i Uppsala

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Uppsala

Öppna Uppsala på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Uppsala

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Uppsala kommun i siffror →

Vanliga frågor

Hur stor är invandringen till Uppsala?

2025 hade 30,2 % av befolkningen i Uppsala utländsk bakgrund enligt SCB — +2,5 procentenheter över riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Uppsala utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 17,5 % (2002) till 30,2 % (2025), en förändring på +12,8 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Uppsala födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.