Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Tibro

Invandring och utländsk bakgrund i Tibro

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Kommunens läge i Sverige

Av 11 313 invånare (2025) har 20,6 % utländsk bakgrund enligt SCB — under riksgenomsnittet på 27,7 % (-7,1 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Tibro med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 3.3 %; 1871: 3.3 %; 1872: 3.3 %; 1873: 3.3 %; 1874: 3.3 %; 1875: 3.3 %; 1876: 3.3 %; 1877: 3.3 %; 1878: 3.3 %; 1879: 3.3 %; 1880: 3.3 %; 1881: 3.3 %; 1882: 3.3 %; 1883: 3.3 %; 1884: 3.3 %; 1885: 3.3 %; 1886: 3.3 %; 1887: 3.3 %; 1888: 3.3 %; 1889: 3.3 %; 1890: 3.3 %; 1891: 3.3 %; 1892: 3.3 %; 1893: 3.3 %; 1894: 3.3 %; 1895: 3.3 %; 1896: 3.3 %; 1897: 3.3 %; 1898: 3.3 %; 1899: 3.3 %; 1900: 3.3 %; 1901: 3.3 %; 1902: 3.3 %; 1903: 3.3 %; 1904: 3.3 %; 1905: 3.3 %; 1906: 3.3 %; 1907: 3.3 %; 1908: 3.3 %; 1909: 3.3 %; 1910: 3.3 %; 1911: 3.3 %; 1912: 3.3 %; 1913: 3.3 %; 1914: 3.3 %; 1915: 3.3 %; 1916: 3.3 %; 1917: 3.3 %; 1918: 3.3 %; 1919: 3.3 %; 1920: 3.3 %; 1921: 3.3 %; 1922: 3.3 %; 1923: 3.3 %; 1924: 3.3 %; 1925: 3.3 %; 1926: 3.3 %; 1927: 3.3 %; 1928: 3.3 %; 1929: 3.4 %; 1930: 3.4 %; 1931: 3.4 %; 1932: 3.5 %; 1933: 3.5 %; 1934: 3.6 %; 1935: 3.6 %; 1936: 3.7 %; 1937: 3.7 %; 1938: 3.8 %; 1939: 3.9 %; 1940: 4.0 %; 1941: 4.0 %; 1942: 4.1 %; 1943: 4.2 %; 1944: 4.3 %; 1945: 4.4 %; 1946: 4.5 %; 1947: 4.6 %; 1948: 4.7 %; 1949: 4.8 %; 1950: 4.9 %; 1951: 5.0 %; 1952: 5.1 %; 1953: 5.2 %; 1954: 5.3 %; 1955: 5.4 %; 1956: 5.5 %; 1957: 5.7 %; 1958: 5.8 %; 1959: 5.9 %; 1960: 6.0 %; 1961: 6.1 %; 1962: 6.2 %; 1963: 6.4 %; 1964: 6.5 %; 1965: 6.6 %; 1966: 6.7 %; 1967: 6.8 %; 1968: 6.9 %; 1969: 7.1 %; 1970: 7.2 %; 1971: 7.3 %; 1972: 7.4 %; 1973: 7.5 %; 1974: 7.6 %; 1975: 7.7 %; 1976: 7.8 %; 1977: 7.9 %; 1978: 8.0 %; 1979: 8.1 %; 1980: 8.2 %; 1981: 8.3 %; 1982: 8.4 %; 1983: 8.5 %; 1984: 8.6 %; 1985: 8.7 %; 1986: 8.7 %; 1987: 8.8 %; 1988: 8.9 %; 1989: 9.0 %; 1990: 9.0 %; 1991: 9.1 %; 1992: 9.1 %; 1993: 9.2 %; 1994: 9.2 %; 1995: 9.3 %; 1996: 9.3 %; 1997: 9.3 %; 1998: 9.4 %; 1999: 9.4 %; 2000: 9.4 %; 2001: 9.4 %; 2002: 9.4 %; 2003: 10.0 %; 2004: 10.0 %; 2005: 10.3 %; 2006: 10.9 %; 2007: 11.3 %; 2008: 12.0 %; 2009: 12.3 %; 2010: 12.6 %; 2011: 12.9 %; 2012: 13.4 %; 2013: 14.1 %; 2014: 15.7 %; 2015: 17.1 %; 2016: 18.3 %; 2017: 19.0 %; 2018: 19.7 %; 2019: 20.2 %; 2020: 20.3 %; 2021: 20.4 %; 2022: 20.5 %; 2023: 20.4 %; 2024: 20.5 %; 2025: 20.6 %

Födelseregion

Hur kommunens invånare är fördelade efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
1 811 personer
16,0 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda84,0 %(9 527)
Norden (exkl SE)1,5 %(166)
Övriga Europa2,8 %(316)
Utanför Europa11,7 %(1 329)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Invandring & marginalkostnad
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
21,3 %
Mottagna 5 år
65
5,7 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
Polisen 2025
Marginalkostnad / inv / år
Analys/modell
−108 kr
Spann −77 kr−137 kr
Modell Ruist 2025 (låg/mitt/hög)
Analys/modellKälla/metod: Ruist (2025), Sverigefaktas beräkning
Detta är Sverigefaktas analytiska modellberäkning baserad på angiven metod — inte officiell kommunstatistik.
Bara inflödet 2020–2024. Kostnaden för tidigare mottagna räknas inte in. Total nettokostnad inkl. hela beståndet är sannolikt 5–15× högre — Ruists nationella skattning motsvarade ca −4 100 kr/inv/år 2015 för hela flyktingbeståndet.
Inga utsatta områden i denna kommun enligt Polisens lägesbild 2025.
Marginalkostnad = (mottagna 2020–2024 / 5) × Ruists nettokostnad per person & år (74 000 kr i 2018 priser, inflationsjusterat till 2025; spann 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / folkmängd. Ej officiell kommunstatistik.
Jämför Tibro med andra kommuner →

Jämför Tibro med andra kommuner

Tibro är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Tibro20,6 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Tibro
Tibro — 2002: 9.4 %; 2003: 10.0 %; 2004: 10.0 %; 2005: 10.3 %; 2006: 10.9 %; 2007: 11.3 %; 2008: 12.0 %; 2009: 12.3 %; 2010: 12.6 %; 2011: 12.9 %; 2012: 13.4 %; 2013: 14.1 %; 2014: 15.7 %; 2015: 17.1 %; 2016: 18.3 %; 2017: 19.0 %; 2018: 19.7 %; 2019: 20.2 %; 2020: 20.3 %; 2021: 20.4 %; 2022: 20.5 %; 2023: 20.4 %; 2024: 20.5 %; 2025: 20.6 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Tibro

Tibro jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Rikssnitt

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Skövde

Andel 2025
22,7 %
Δ 2015→2025
+4,9 pe
Öppna →
Öppna →

Tibro

Andel 2025
20,6 %
Δ 2015→2025
+3,4 pe
Öppna →

Svenljunga

Andel 2025
20,6 %
Δ 2015→2025
+3,6 pe
Öppna →
Öppna →

Falköping

Andel 2025
20,6 %
Δ 2015→2025
+4,8 pe
Öppna →
Öppna →

Västra Götalands län

Andel 2025
19,0 %
Δ 2015→2025
+3,9 pe
Öppna →

Hjo

Andel 2025
10,8 %
Δ 2015→2025
+1,8 pe
Öppna →
Öppna →

Karlsborg

Andel 2025
10,7 %
Δ 2015→2025
+2,8 pe
Öppna →
Öppna →

Vanligaste födelseländer i Tibro

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Tibro

Öppna Tibro på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Tibro

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Tibro kommun i siffror →

Vanliga frågor

Hur stor är invandringen till Tibro?

2025 hade 20,6 % av befolkningen i Tibro utländsk bakgrund enligt SCB — -7,1 procentenheter under riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Tibro utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 9,4 % (2002) till 20,6 % (2025), en förändring på +11,1 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Tibro födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.