Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Varberg

Invandring och utländsk bakgrund i Varberg

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Kommunens läge i Sverige

Av 69 489 invånare (2025) har 15,2 % utländsk bakgrund enligt SCB — under riksgenomsnittet på 27,7 % (-12,5 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Varberg med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 3.1 %; 1871: 3.1 %; 1872: 3.1 %; 1873: 3.1 %; 1874: 3.1 %; 1875: 3.1 %; 1876: 3.1 %; 1877: 3.1 %; 1878: 3.1 %; 1879: 3.1 %; 1880: 3.1 %; 1881: 3.1 %; 1882: 3.1 %; 1883: 3.1 %; 1884: 3.1 %; 1885: 3.1 %; 1886: 3.1 %; 1887: 3.1 %; 1888: 3.1 %; 1889: 3.1 %; 1890: 3.1 %; 1891: 3.1 %; 1892: 3.1 %; 1893: 3.1 %; 1894: 3.1 %; 1895: 3.1 %; 1896: 3.1 %; 1897: 3.1 %; 1898: 3.1 %; 1899: 3.1 %; 1900: 3.1 %; 1901: 3.1 %; 1902: 3.1 %; 1903: 3.1 %; 1904: 3.1 %; 1905: 3.1 %; 1906: 3.1 %; 1907: 3.1 %; 1908: 3.1 %; 1909: 3.1 %; 1910: 3.1 %; 1911: 3.1 %; 1912: 3.1 %; 1913: 3.1 %; 1914: 3.1 %; 1915: 3.1 %; 1916: 3.1 %; 1917: 3.1 %; 1918: 3.1 %; 1919: 3.1 %; 1920: 3.1 %; 1921: 3.1 %; 1922: 3.1 %; 1923: 3.1 %; 1924: 3.1 %; 1925: 3.1 %; 1926: 3.2 %; 1927: 3.2 %; 1928: 3.2 %; 1929: 3.2 %; 1930: 3.2 %; 1931: 3.3 %; 1932: 3.3 %; 1933: 3.4 %; 1934: 3.4 %; 1935: 3.5 %; 1936: 3.5 %; 1937: 3.6 %; 1938: 3.6 %; 1939: 3.7 %; 1940: 3.8 %; 1941: 3.9 %; 1942: 3.9 %; 1943: 4.0 %; 1944: 4.1 %; 1945: 4.2 %; 1946: 4.3 %; 1947: 4.4 %; 1948: 4.5 %; 1949: 4.6 %; 1950: 4.7 %; 1951: 4.8 %; 1952: 4.9 %; 1953: 5.0 %; 1954: 5.1 %; 1955: 5.2 %; 1956: 5.3 %; 1957: 5.4 %; 1958: 5.5 %; 1959: 5.6 %; 1960: 5.7 %; 1961: 5.8 %; 1962: 6.0 %; 1963: 6.1 %; 1964: 6.2 %; 1965: 6.3 %; 1966: 6.4 %; 1967: 6.5 %; 1968: 6.6 %; 1969: 6.7 %; 1970: 6.8 %; 1971: 7.0 %; 1972: 7.1 %; 1973: 7.2 %; 1974: 7.3 %; 1975: 7.4 %; 1976: 7.5 %; 1977: 7.6 %; 1978: 7.7 %; 1979: 7.8 %; 1980: 7.9 %; 1981: 7.9 %; 1982: 8.0 %; 1983: 8.1 %; 1984: 8.2 %; 1985: 8.3 %; 1986: 8.4 %; 1987: 8.4 %; 1988: 8.5 %; 1989: 8.6 %; 1990: 8.6 %; 1991: 8.7 %; 1992: 8.7 %; 1993: 8.8 %; 1994: 8.8 %; 1995: 8.9 %; 1996: 8.9 %; 1997: 8.9 %; 1998: 8.9 %; 1999: 9.0 %; 2000: 9.0 %; 2001: 9.0 %; 2002: 9.0 %; 2003: 9.1 %; 2004: 9.3 %; 2005: 9.4 %; 2006: 9.6 %; 2007: 9.9 %; 2008: 10.1 %; 2009: 10.5 %; 2010: 10.8 %; 2011: 10.9 %; 2012: 11.2 %; 2013: 11.5 %; 2014: 11.8 %; 2015: 12.2 %; 2016: 12.7 %; 2017: 13.3 %; 2018: 13.7 %; 2019: 14.2 %; 2020: 14.4 %; 2021: 14.7 %; 2022: 14.9 %; 2023: 14.9 %; 2024: 15.1 %; 2025: 15.2 %

Födelseregion

Hur kommunens invånare är fördelade efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
8 165 personer
11,8 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda88,2 %(60 905)
Norden (exkl SE)1,3 %(921)
Övriga Europa4,6 %(3 194)
Utanför Europa5,9 %(4 050)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Invandring & marginalkostnad
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
16,1 %
Mottagna 5 år
513
7,4 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
Polisen 2025
Marginalkostnad / inv / år
Analys/modell
−139 kr
Spann −100 kr−177 kr
Modell Ruist 2025 (låg/mitt/hög)
Analys/modellKälla/metod: Ruist (2025), Sverigefaktas beräkning
Detta är Sverigefaktas analytiska modellberäkning baserad på angiven metod — inte officiell kommunstatistik.
Bara inflödet 2020–2024. Kostnaden för tidigare mottagna räknas inte in. Total nettokostnad inkl. hela beståndet är sannolikt 5–15× högre — Ruists nationella skattning motsvarade ca −4 100 kr/inv/år 2015 för hela flyktingbeståndet.
Inga utsatta områden i denna kommun enligt Polisens lägesbild 2025.
Marginalkostnad = (mottagna 2020–2024 / 5) × Ruists nettokostnad per person & år (74 000 kr i 2018 priser, inflationsjusterat till 2025; spann 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / folkmängd. Ej officiell kommunstatistik.
Jämför Varberg med andra kommuner →

Jämför Varberg med andra kommuner

Varberg är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Varberg15,2 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Varberg
Varberg — 2002: 9.0 %; 2003: 9.1 %; 2004: 9.3 %; 2005: 9.4 %; 2006: 9.6 %; 2007: 9.9 %; 2008: 10.1 %; 2009: 10.5 %; 2010: 10.8 %; 2011: 10.9 %; 2012: 11.2 %; 2013: 11.5 %; 2014: 11.8 %; 2015: 12.2 %; 2016: 12.7 %; 2017: 13.3 %; 2018: 13.7 %; 2019: 14.2 %; 2020: 14.4 %; 2021: 14.7 %; 2022: 14.9 %; 2023: 14.9 %; 2024: 15.1 %; 2025: 15.2 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Varberg

Varberg jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Halmstad

Andel 2025
27,9 %
Δ 2015→2025
+6,2 pe
Öppna →
Öppna →

Rikssnitt

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Hallands län

Andel 2025
20,8 %
Δ 2015→2025
+4,0 pe
Öppna →

Falkenberg

Andel 2025
20,1 %
Δ 2015→2025
+3,7 pe
Öppna →
Öppna →

Laholm

Andel 2025
19,0 %
Δ 2015→2025
+4,1 pe
Öppna →
Öppna →

Mark

Andel 2025
18,0 %
Δ 2015→2025
+3,6 pe
Öppna →
Öppna →

Varberg

Andel 2025
15,2 %
Δ 2015→2025
+3,0 pe
Öppna →

Kungsbacka

Andel 2025
12,0 %
Δ 2015→2025
+3,0 pe
Öppna →
Öppna →

Vanligaste födelseländer i Varberg

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Varberg

Öppna Varberg på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Varberg

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Varberg kommun i siffror →

Vanliga frågor

Hur stor är invandringen till Varberg?

2025 hade 15,2 % av befolkningen i Varberg utländsk bakgrund enligt SCB — -12,5 procentenheter under riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Varberg utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 9,0 % (2002) till 15,2 % (2025), en förändring på +6,2 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Varberg födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.