Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA

Fördjupning · Motala

Invandring och utländsk bakgrund i Motala

I korthet

  • Motala har plats 128 av 290 kommuner för Andel invånare med utländsk bakgrund (2025).

    Källa: SCB BE0101Q2 · 2025

  • Motala har plats 4 av 13 i Östergötlands län för Andel invånare med utländsk bakgrund (2025).

    Källa: SCB BE0101Q2 · 2025

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Motala: 8 666 invånare (20,1 %) hade utländsk bakgrund 2025, av 43 131 invånare. Källa: SCB. 6 457 invånare var utrikes födda (15,0 %, 2025). Riket: 27,7 %; skillnad −7,6 procentenheter (2025).

Utländsk bakgrund betyder utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Uppgifterna är befolkningsbestånd, inte årets invandringsflöde.

Kommunens läge i Sverige

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Motala i korthet

Andel med utländsk bakgrund 2025
20,1 %
Förändring 2002–2025
+8,6 procentenheter
Absolut förändring i procentenheter.
Riket 2025
27,7 %
Skillnad: −7,6 procentenheter.
Placering (högst andel = 1)
128 av 290
Samma definition och år (2025) för alla rankade kommuner.

Källa: SCB BE0101Q2 — observerad befolkningssammansättning (bestånd). Mottagna längre ned är ett flöde och mäter något annat. Bestånd och flöde

Utveckling 2002–2025

Andel av befolkningen i Motala med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2. Observationen 2025 använder röjandeskyddsmetoden CKM.

0%20%40%60%80%100%20022005200820112014201720202023Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 2002: 11.5 %; 2003: 11.6 %; 2004: 11.9 %; 2005: 11.9 %; 2006: 12.4 %; 2007: 12.6 %; 2008: 12.9 %; 2009: 13.2 %; 2010: 13.4 %; 2011: 13.5 %; 2012: 14.1 %; 2013: 15.0 %; 2014: 15.8 %; 2015: 16.9 %; 2016: 17.8 %; 2017: 18.6 %; 2018: 19.2 %; 2019: 19.5 %; 2020: 19.8 %; 2021: 19.9 %; 2022: 20.0 %; 2023: 20.1 %; 2024: 20.2 %; 2025: 20.1 %
Så verifierar du denna uppgift
Källa
SCB
Period
2025
Definition
Andel av befolkningen med utländsk bakgrund (utrikes född, eller inrikes född med två utrikes födda föräldrar).
Geografi
Motala
Enhet
%
Hämtad/verifierad
2026-10-11
  1. Öppna originalkällan och leta upp samma tabell eller rapport.
  2. Välj samma period, geografi och enhet som ovan.
  3. Jämför definitionen — och vid egen beräkning, räkna om med formeln.

ReproducerbarhetÄndringsloggRapportera ett fynd

Födelseregion

Invånare efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
6 601 personer
15,2 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda84,8 %(36 904)
Norden (exkl SE)1,8 %(761)
Övriga Europa3,5 %(1 515)
Utanför Europa9,9 %(4 325)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & kostnadsscenario

Mottagna 2020–2024 (flöde), Polisens utsatta områden och eget illustrativt scenario.

Mottagande & illustrativt scenario
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
19,7 %
Mottagna 5 år
237
5,4 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
—
Polisen 2025
Scenario / inv / årAnalys/modell
−81 kr
Spann −58 kr → −102 kr
Modell: Ruist (ESO 2018:3; beräkningar med 2015 års offentliga finanser), ojusterat belopp från rapporten (låg/mitt/hög)

Analys/modell Eget illustrativt scenario: genomsnittligt årligt mottagande 2020–2024 × Ruists nationella livscykelschablon för flyktingar med 2015 års offentliga finanser, delat med folkmängd 2024; ingen prisjustering. Antar att riksschablonen gäller lokalt. Inte uppmätt kommunkostnad eller alla med utländsk bakgrund. Formel, antaganden och begränsningar

Inga utsatta områden i denna kommun enligt Polisens lägesbild 2025.
Jämför Motala med andra kommuner →

Jämför Motala med andra kommuner

Motala är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Motala20,1 %
0%20%40%60%80%100%20022005200820112014201720202023Motala
Motala — 2002: 11.5 %; 2003: 11.6 %; 2004: 11.9 %; 2005: 11.9 %; 2006: 12.4 %; 2007: 12.6 %; 2008: 12.9 %; 2009: 13.2 %; 2010: 13.4 %; 2011: 13.5 %; 2012: 14.1 %; 2013: 15.0 %; 2014: 15.8 %; 2015: 16.9 %; 2016: 17.8 %; 2017: 18.6 %; 2018: 19.2 %; 2019: 19.5 %; 2020: 19.8 %; 2021: 19.9 %; 2022: 20.0 %; 2023: 20.1 %; 2024: 20.2 %; 2025: 20.1 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Motala

Motala jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Riket

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+5,5 pe
Invandringssida

Östergötlands län

Andel 2025
23,2 %
Δ 2015→2025
+4,7 pe
Invandringssida

Motala

Andel 2025
20,1 %
Δ 2015→2025
+3,2 pe
Invandringssida

Utländsk bakgrund, alla åldrar/kön. Läns- och riksandel: egen kvot av SCB:s publicerade geografiska antal; förändring 2015–2025 i procentenheter. CKM-metodbrott 2025; delceller kan avvika från publicerad total. SCB

Vanligaste födelseländer i Motala

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Kommunvalet 2026

Slutligt · Källa: Valmyndigheten
Valdeltagande
82,76 %
Mandat totalt
57
Giltiga röster
28 014
Blanka röster
486
Resultat per parti, kommunfullmäktigevalet 2026
PartiAndel± 2022Mandat
35,67 %–21
23,35 %–13
16,30 %–9
7,04 %–4
5,98 %–3
4,75 %–3
3,30 %–2
2,98 %–2
Övriga partier (9)0,61 %––

Senaste faktiska val: 13 september 2026 (slutlig räkning). Valdeltagande i Kolada-serier på andra ställen på sidan avser ett tidigare val och märks med serieår.

Fullständigt resultat i kommunvalet →Resultat per valdistrikt →

Tidigare valresultat i Motala (2014–2022)

Öppna Motala på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Motala

Skola, brott, ekonomi, skattesats och val finns på kommunens huvudsida.

Öppna Motala kommun i siffror →

Vanliga frågor

›Hur stor andel av befolkningen i Motala har utländsk bakgrund?

2025 hade 20,1 % av befolkningen i Motala utländsk bakgrund enligt SCB (BE0101Q2) — 7,6 procentenheter under riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Andelen är ett beståndsmått och visar inte den årliga invandringen (inflödet).

›Hur många invånare i Motala har utländsk bakgrund?

8 666 invånare i Motala hade utländsk bakgrund (2025). Källa: SCB UtlSvBakgGrovCKM, publicerat antal. CKM-skyddade delceller behöver inte summera exakt till publicerad total.

›Hur har andelen med utländsk bakgrund i Motala utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 11,5 % (2002) till 20,1 % (2025), en förändring på +8,6 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

›Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund är minst lika stor för samma population och år.

›Var är de utrikes födda i Motala födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Källor och metod

  • BE0101Q2Utländsk/svensk bakgrund — andel per kommun (UtlSvBakgGrov)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • FodelselandArKCKM / FolkmRegFlandKCKM; history FodelselandArKFolkmängd efter region, födelseregion/födelseland och kön

    Referensperiod: 2000–2025 · Hämtad: 2026-10-11

    Öppna källan ↗
  • BE0101N1Folkmängd per kommun, ålder, kön och år (31 dec)

    Referensperiod: 2002–2025 · Hämtad: 2026-08-13

    Öppna källan ↗
  • ME0104Allmänna val — röster per parti och kommun (Valmyndigheten via SCB)
    Öppna källan ↗

Varje siffra på sidan kan spåras till angivet dataset ovan. Uppgift som saknas utelämnas — den visas aldrig som noll. Definitioner, modell och källor