Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Markaryd

Invandring och utländsk bakgrund i Markaryd

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Kommunens läge i Sverige

Av 9 868 invånare (2025) har 30,4 % utländsk bakgrund enligt SCB — över riksgenomsnittet på 27,7 % (+2,7 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Markaryd med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 5.0 %; 1871: 5.0 %; 1872: 5.0 %; 1873: 5.0 %; 1874: 5.0 %; 1875: 5.0 %; 1876: 5.0 %; 1877: 5.0 %; 1878: 5.0 %; 1879: 5.0 %; 1880: 5.0 %; 1881: 5.0 %; 1882: 5.0 %; 1883: 5.0 %; 1884: 5.0 %; 1885: 5.0 %; 1886: 5.0 %; 1887: 5.0 %; 1888: 5.0 %; 1889: 5.0 %; 1890: 5.0 %; 1891: 5.0 %; 1892: 5.0 %; 1893: 5.0 %; 1894: 5.0 %; 1895: 5.0 %; 1896: 5.0 %; 1897: 5.0 %; 1898: 5.0 %; 1899: 5.0 %; 1900: 5.0 %; 1901: 5.0 %; 1902: 5.0 %; 1903: 5.0 %; 1904: 5.0 %; 1905: 5.0 %; 1906: 5.0 %; 1907: 5.0 %; 1908: 5.0 %; 1909: 5.0 %; 1910: 5.0 %; 1911: 5.0 %; 1912: 5.0 %; 1913: 5.0 %; 1914: 5.0 %; 1915: 5.0 %; 1916: 5.0 %; 1917: 5.0 %; 1918: 5.0 %; 1919: 5.0 %; 1920: 5.0 %; 1921: 5.0 %; 1922: 5.0 %; 1923: 5.0 %; 1924: 5.0 %; 1925: 5.0 %; 1926: 5.0 %; 1927: 5.0 %; 1928: 5.0 %; 1929: 5.1 %; 1930: 5.1 %; 1931: 5.2 %; 1932: 5.2 %; 1933: 5.3 %; 1934: 5.4 %; 1935: 5.5 %; 1936: 5.5 %; 1937: 5.6 %; 1938: 5.7 %; 1939: 5.9 %; 1940: 6.0 %; 1941: 6.1 %; 1942: 6.2 %; 1943: 6.3 %; 1944: 6.5 %; 1945: 6.6 %; 1946: 6.7 %; 1947: 6.9 %; 1948: 7.0 %; 1949: 7.2 %; 1950: 7.3 %; 1951: 7.5 %; 1952: 7.7 %; 1953: 7.8 %; 1954: 8.0 %; 1955: 8.2 %; 1956: 8.3 %; 1957: 8.5 %; 1958: 8.7 %; 1959: 8.9 %; 1960: 9.0 %; 1961: 9.2 %; 1962: 9.4 %; 1963: 9.6 %; 1964: 9.7 %; 1965: 9.9 %; 1966: 10.1 %; 1967: 10.3 %; 1968: 10.4 %; 1969: 10.6 %; 1970: 10.8 %; 1971: 11.0 %; 1972: 11.1 %; 1973: 11.3 %; 1974: 11.5 %; 1975: 11.6 %; 1976: 11.8 %; 1977: 11.9 %; 1978: 12.1 %; 1979: 12.2 %; 1980: 12.4 %; 1981: 12.5 %; 1982: 12.7 %; 1983: 12.8 %; 1984: 12.9 %; 1985: 13.0 %; 1986: 13.2 %; 1987: 13.3 %; 1988: 13.4 %; 1989: 13.5 %; 1990: 13.6 %; 1991: 13.7 %; 1992: 13.8 %; 1993: 13.8 %; 1994: 13.9 %; 1995: 14.0 %; 1996: 14.0 %; 1997: 14.1 %; 1998: 14.1 %; 1999: 14.1 %; 2000: 14.2 %; 2001: 14.2 %; 2002: 14.2 %; 2003: 14.5 %; 2004: 15.3 %; 2005: 15.6 %; 2006: 16.5 %; 2007: 17.5 %; 2008: 18.3 %; 2009: 18.6 %; 2010: 19.0 %; 2011: 19.4 %; 2012: 20.0 %; 2013: 20.9 %; 2014: 21.8 %; 2015: 24.0 %; 2016: 26.1 %; 2017: 27.9 %; 2018: 28.9 %; 2019: 29.7 %; 2020: 30.1 %; 2021: 30.4 %; 2022: 30.3 %; 2023: 30.1 %; 2024: 30.0 %; 2025: 30.4 %

Födelseregion

Hur kommunens invånare är fördelade efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
2 401 personer
24,2 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda75,8 %(7 537)
Norden (exkl SE)3,4 %(337)
Övriga Europa8,8 %(870)
Utanför Europa12,0 %(1 194)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Invandring & marginalkostnad
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
32,0 %
Mottagna 5 år
67
6,7 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
Polisen 2025
Marginalkostnad / inv / år
Analys/modell
−126 kr
Spann −91 kr−161 kr
Modell Ruist 2025 (låg/mitt/hög)
Analys/modellKälla/metod: Ruist (2025), Sverigefaktas beräkning
Detta är Sverigefaktas analytiska modellberäkning baserad på angiven metod — inte officiell kommunstatistik.
Bara inflödet 2020–2024. Kostnaden för tidigare mottagna räknas inte in. Total nettokostnad inkl. hela beståndet är sannolikt 5–15× högre — Ruists nationella skattning motsvarade ca −4 100 kr/inv/år 2015 för hela flyktingbeståndet.
Inga utsatta områden i denna kommun enligt Polisens lägesbild 2025.
Marginalkostnad = (mottagna 2020–2024 / 5) × Ruists nettokostnad per person & år (74 000 kr i 2018 priser, inflationsjusterat till 2025; spann 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / folkmängd. Ej officiell kommunstatistik.
Jämför Markaryd med andra kommuner →

Jämför Markaryd med andra kommuner

Markaryd är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Markaryd30,4 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Markaryd
Markaryd — 2002: 14.2 %; 2003: 14.5 %; 2004: 15.3 %; 2005: 15.6 %; 2006: 16.5 %; 2007: 17.5 %; 2008: 18.3 %; 2009: 18.6 %; 2010: 19.0 %; 2011: 19.4 %; 2012: 20.0 %; 2013: 20.9 %; 2014: 21.8 %; 2015: 24.0 %; 2016: 26.1 %; 2017: 27.9 %; 2018: 28.9 %; 2019: 29.7 %; 2020: 30.1 %; 2021: 30.4 %; 2022: 30.3 %; 2023: 30.1 %; 2024: 30.0 %; 2025: 30.4 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Markaryd

Markaryd jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Älmhult

Andel 2025
32,3 %
Δ 2015→2025
+10,6 pe
Öppna →
Öppna →

Markaryd

Andel 2025
30,4 %
Δ 2015→2025
+6,4 pe
Öppna →

Lessebo

Andel 2025
30,4 %
Δ 2015→2025
+2,9 pe
Öppna →
Öppna →

Rikssnitt

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Kronobergs län

Andel 2025
27,5 %
Δ 2015→2025
+5,8 pe
Öppna →

Ljungby

Andel 2025
25,5 %
Δ 2015→2025
+5,7 pe
Öppna →
Öppna →

Örkelljunga

Andel 2025
22,4 %
Δ 2015→2025
+3,8 pe
Öppna →
Öppna →

Laholm

Andel 2025
19,0 %
Δ 2015→2025
+4,1 pe
Öppna →
Öppna →

Vanligaste födelseländer i Markaryd

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Markaryd

Öppna Markaryd på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Markaryd

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Markaryd kommun i siffror →

Vanliga frågor

Hur stor är invandringen till Markaryd?

2025 hade 30,4 % av befolkningen i Markaryd utländsk bakgrund enligt SCB — +2,7 procentenheter över riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Markaryd utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 14,2 % (2002) till 30,4 % (2025), en förändring på +16,2 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Markaryd födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.