Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Laxå

Invandring och utländsk bakgrund i Laxå

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Kommunens läge i Sverige

Av 5 436 invånare (2025) har 22,3 % utländsk bakgrund enligt SCB — under riksgenomsnittet på 27,7 % (-5,4 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Laxå med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 4.9 %; 1871: 4.9 %; 1872: 4.9 %; 1873: 4.9 %; 1874: 4.9 %; 1875: 4.9 %; 1876: 4.9 %; 1877: 4.9 %; 1878: 4.9 %; 1879: 4.9 %; 1880: 4.9 %; 1881: 4.9 %; 1882: 4.9 %; 1883: 4.9 %; 1884: 4.9 %; 1885: 4.9 %; 1886: 4.9 %; 1887: 4.9 %; 1888: 4.9 %; 1889: 4.9 %; 1890: 4.9 %; 1891: 4.9 %; 1892: 4.9 %; 1893: 4.9 %; 1894: 4.9 %; 1895: 4.9 %; 1896: 4.9 %; 1897: 4.9 %; 1898: 4.9 %; 1899: 4.9 %; 1900: 4.9 %; 1901: 4.9 %; 1902: 4.9 %; 1903: 4.9 %; 1904: 4.9 %; 1905: 4.9 %; 1906: 4.9 %; 1907: 4.9 %; 1908: 4.9 %; 1909: 4.9 %; 1910: 4.9 %; 1911: 4.9 %; 1912: 4.9 %; 1913: 4.9 %; 1914: 4.9 %; 1915: 4.9 %; 1916: 4.9 %; 1917: 4.9 %; 1918: 4.9 %; 1919: 4.9 %; 1920: 4.9 %; 1921: 4.9 %; 1922: 4.9 %; 1923: 4.9 %; 1924: 4.9 %; 1925: 4.9 %; 1926: 4.9 %; 1927: 4.9 %; 1928: 4.9 %; 1929: 5.0 %; 1930: 5.0 %; 1931: 5.1 %; 1932: 5.1 %; 1933: 5.2 %; 1934: 5.3 %; 1935: 5.3 %; 1936: 5.4 %; 1937: 5.5 %; 1938: 5.6 %; 1939: 5.7 %; 1940: 5.8 %; 1941: 6.0 %; 1942: 6.1 %; 1943: 6.2 %; 1944: 6.3 %; 1945: 6.5 %; 1946: 6.6 %; 1947: 6.7 %; 1948: 6.9 %; 1949: 7.0 %; 1950: 7.2 %; 1951: 7.4 %; 1952: 7.5 %; 1953: 7.7 %; 1954: 7.8 %; 1955: 8.0 %; 1956: 8.2 %; 1957: 8.3 %; 1958: 8.5 %; 1959: 8.7 %; 1960: 8.8 %; 1961: 9.0 %; 1962: 9.2 %; 1963: 9.4 %; 1964: 9.5 %; 1965: 9.7 %; 1966: 9.9 %; 1967: 10.1 %; 1968: 10.2 %; 1969: 10.4 %; 1970: 10.6 %; 1971: 10.7 %; 1972: 10.9 %; 1973: 11.1 %; 1974: 11.2 %; 1975: 11.4 %; 1976: 11.5 %; 1977: 11.7 %; 1978: 11.8 %; 1979: 12.0 %; 1980: 12.1 %; 1981: 12.3 %; 1982: 12.4 %; 1983: 12.5 %; 1984: 12.7 %; 1985: 12.8 %; 1986: 12.9 %; 1987: 13.0 %; 1988: 13.1 %; 1989: 13.2 %; 1990: 13.3 %; 1991: 13.4 %; 1992: 13.5 %; 1993: 13.5 %; 1994: 13.6 %; 1995: 13.7 %; 1996: 13.7 %; 1997: 13.8 %; 1998: 13.8 %; 1999: 13.8 %; 2000: 13.9 %; 2001: 13.9 %; 2002: 13.9 %; 2003: 13.9 %; 2004: 13.7 %; 2005: 13.3 %; 2006: 13.5 %; 2007: 13.0 %; 2008: 12.9 %; 2009: 12.8 %; 2010: 12.8 %; 2011: 13.2 %; 2012: 14.1 %; 2013: 15.6 %; 2014: 18.0 %; 2015: 19.2 %; 2016: 20.4 %; 2017: 20.6 %; 2018: 21.2 %; 2019: 21.5 %; 2020: 21.6 %; 2021: 21.5 %; 2022: 22.2 %; 2023: 22.4 %; 2024: 22.5 %; 2025: 22.3 %

Födelseregion

Hur kommunens invånare är fördelade efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
993 personer
18,3 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda81,7 %(4 430)
Norden (exkl SE)3,4 %(183)
Övriga Europa3,1 %(169)
Utanför Europa11,8 %(641)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Invandring & marginalkostnad
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
21,8 %
Mottagna 5 år
157
29,0 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
Polisen 2025
Marginalkostnad / inv / år
Analys/modell
−543 kr
Spann −389 kr−690 kr
Modell Ruist 2025 (låg/mitt/hög)
Analys/modellKälla/metod: Ruist (2025), Sverigefaktas beräkning
Detta är Sverigefaktas analytiska modellberäkning baserad på angiven metod — inte officiell kommunstatistik.
Bara inflödet 2020–2024. Kostnaden för tidigare mottagna räknas inte in. Total nettokostnad inkl. hela beståndet är sannolikt 5–15× högre — Ruists nationella skattning motsvarade ca −4 100 kr/inv/år 2015 för hela flyktingbeståndet.
Inga utsatta områden i denna kommun enligt Polisens lägesbild 2025.
Marginalkostnad = (mottagna 2020–2024 / 5) × Ruists nettokostnad per person & år (74 000 kr i 2018 priser, inflationsjusterat till 2025; spann 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / folkmängd. Ej officiell kommunstatistik.
Jämför Laxå med andra kommuner →

Jämför Laxå med andra kommuner

Laxå är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Laxå22,3 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Laxå
Laxå — 2002: 13.9 %; 2003: 13.9 %; 2004: 13.7 %; 2005: 13.3 %; 2006: 13.5 %; 2007: 13.0 %; 2008: 12.9 %; 2009: 12.8 %; 2010: 12.8 %; 2011: 13.2 %; 2012: 14.1 %; 2013: 15.6 %; 2014: 18.0 %; 2015: 19.2 %; 2016: 20.4 %; 2017: 20.6 %; 2018: 21.2 %; 2019: 21.5 %; 2020: 21.6 %; 2021: 21.5 %; 2022: 22.2 %; 2023: 22.4 %; 2024: 22.5 %; 2025: 22.3 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Laxå

Laxå jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Rikssnitt

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Laxå

Andel 2025
22,3 %
Δ 2015→2025
+3,1 pe
Öppna →

Karlskoga

Andel 2025
22,1 %
Δ 2015→2025
+3,0 pe
Öppna →
Öppna →

Ljusnarsberg

Andel 2025
22,1 %
Δ 2015→2025
+0,5 pe
Öppna →
Öppna →

Gullspång

Andel 2025
21,2 %
Δ 2015→2025
+3,3 pe
Öppna →
Öppna →

Degerfors

Andel 2025
20,5 %
Δ 2015→2025
+4,1 pe
Öppna →
Öppna →

Örebro län

Andel 2025
19,8 %
Δ 2015→2025
+3,3 pe
Öppna →

Askersund

Andel 2025
11,7 %
Δ 2015→2025
+3,0 pe
Öppna →
Öppna →

Vanligaste födelseländer i Laxå

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Laxå

Öppna Laxå på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Laxå

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Laxå kommun i siffror →

Vanliga frågor

Hur stor är invandringen till Laxå?

2025 hade 22,3 % av befolkningen i Laxå utländsk bakgrund enligt SCB — -5,4 procentenheter under riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Laxå utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 13,9 % (2002) till 22,3 % (2025), en förändring på +8,4 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Laxå födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.