Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Huddinge

Invandring och utländsk bakgrund i Huddinge

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Kommunens läge i Sverige

Av 114 677 invånare (2025) har 43,4 % utländsk bakgrund enligt SCB — över riksgenomsnittet på 27,7 % (+15,7 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Huddinge med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 9.8 %; 1871: 9.8 %; 1872: 9.8 %; 1873: 9.8 %; 1874: 9.8 %; 1875: 9.8 %; 1876: 9.8 %; 1877: 9.8 %; 1878: 9.8 %; 1879: 9.8 %; 1880: 9.8 %; 1881: 9.8 %; 1882: 9.8 %; 1883: 9.8 %; 1884: 9.8 %; 1885: 9.8 %; 1886: 9.8 %; 1887: 9.8 %; 1888: 9.8 %; 1889: 9.8 %; 1890: 9.8 %; 1891: 9.8 %; 1892: 9.8 %; 1893: 9.8 %; 1894: 9.8 %; 1895: 9.8 %; 1896: 9.8 %; 1897: 9.8 %; 1898: 9.8 %; 1899: 9.8 %; 1900: 9.8 %; 1901: 9.8 %; 1902: 9.8 %; 1903: 9.8 %; 1904: 9.8 %; 1905: 9.8 %; 1906: 9.8 %; 1907: 9.8 %; 1908: 9.8 %; 1909: 9.8 %; 1910: 9.8 %; 1911: 9.8 %; 1912: 9.8 %; 1913: 9.8 %; 1914: 9.8 %; 1915: 9.8 %; 1916: 9.8 %; 1917: 9.8 %; 1918: 9.8 %; 1919: 9.8 %; 1920: 9.8 %; 1921: 9.8 %; 1922: 9.8 %; 1923: 9.8 %; 1924: 9.8 %; 1925: 9.9 %; 1926: 9.9 %; 1927: 9.9 %; 1928: 10.0 %; 1929: 10.1 %; 1930: 10.2 %; 1931: 10.3 %; 1932: 10.4 %; 1933: 10.5 %; 1934: 10.7 %; 1935: 10.8 %; 1936: 11.0 %; 1937: 11.2 %; 1938: 11.4 %; 1939: 11.6 %; 1940: 11.8 %; 1941: 12.1 %; 1942: 12.3 %; 1943: 12.6 %; 1944: 12.8 %; 1945: 13.1 %; 1946: 13.4 %; 1947: 13.7 %; 1948: 14.0 %; 1949: 14.3 %; 1950: 14.6 %; 1951: 14.9 %; 1952: 15.2 %; 1953: 15.5 %; 1954: 15.9 %; 1955: 16.2 %; 1956: 16.6 %; 1957: 16.9 %; 1958: 17.2 %; 1959: 17.6 %; 1960: 17.9 %; 1961: 18.3 %; 1962: 18.6 %; 1963: 19.0 %; 1964: 19.3 %; 1965: 19.7 %; 1966: 20.0 %; 1967: 20.4 %; 1968: 20.7 %; 1969: 21.1 %; 1970: 21.4 %; 1971: 21.8 %; 1972: 22.1 %; 1973: 22.4 %; 1974: 22.8 %; 1975: 23.1 %; 1976: 23.4 %; 1977: 23.7 %; 1978: 24.0 %; 1979: 24.3 %; 1980: 24.6 %; 1981: 24.9 %; 1982: 25.1 %; 1983: 25.4 %; 1984: 25.7 %; 1985: 25.9 %; 1986: 26.1 %; 1987: 26.4 %; 1988: 26.6 %; 1989: 26.8 %; 1990: 27.0 %; 1991: 27.1 %; 1992: 27.3 %; 1993: 27.5 %; 1994: 27.6 %; 1995: 27.7 %; 1996: 27.8 %; 1997: 27.9 %; 1998: 28.0 %; 1999: 28.1 %; 2000: 28.1 %; 2001: 28.1 %; 2002: 28.1 %; 2003: 28.8 %; 2004: 29.1 %; 2005: 29.8 %; 2006: 30.9 %; 2007: 31.7 %; 2008: 32.7 %; 2009: 33.5 %; 2010: 34.3 %; 2011: 35.1 %; 2012: 35.8 %; 2013: 36.6 %; 2014: 37.2 %; 2015: 38.1 %; 2016: 38.9 %; 2017: 39.7 %; 2018: 40.7 %; 2019: 41.3 %; 2020: 41.7 %; 2021: 42.2 %; 2022: 42.8 %; 2023: 42.9 %; 2024: 43.2 %; 2025: 43.4 %

Födelseregion

Hur kommunens invånare är fördelade efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
36 087 personer
31,6 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda68,4 %(78 217)
Norden (exkl SE)2,1 %(2 363)
Övriga Europa11,4 %(13 036)
Utanför Europa18,1 %(20 688)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Invandring & marginalkostnad
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
41,0 %
Mottagna 5 år
1 207
10,6 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
3
Polisen 2025
Marginalkostnad / inv / år
Analys/modell
−198 kr
Spann −142 kr−252 kr
Modell Ruist 2025 (låg/mitt/hög)
Analys/modellKälla/metod: Ruist (2025), Sverigefaktas beräkning
Detta är Sverigefaktas analytiska modellberäkning baserad på angiven metod — inte officiell kommunstatistik.
Bara inflödet 2020–2024. Kostnaden för tidigare mottagna räknas inte in. Total nettokostnad inkl. hela beståndet är sannolikt 5–15× högre — Ruists nationella skattning motsvarade ca −4 100 kr/inv/år 2015 för hela flyktingbeståndet.
Områden enligt Polisen 2025
  • Grantorp / VisättraUtsatt område
  • SkogåsUtsatt område
  • VårbyUtsatt område
Polismyndigheten · Lägesbild över utsatta områden 2025.
Marginalkostnad = (mottagna 2020–2024 / 5) × Ruists nettokostnad per person & år (74 000 kr i 2018 priser, inflationsjusterat till 2025; spann 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / folkmängd. Ej officiell kommunstatistik.
Jämför Huddinge med andra kommuner →

Jämför Huddinge med andra kommuner

Huddinge är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Huddinge43,4 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Huddinge
Huddinge — 2002: 28.1 %; 2003: 28.8 %; 2004: 29.1 %; 2005: 29.8 %; 2006: 30.9 %; 2007: 31.7 %; 2008: 32.7 %; 2009: 33.5 %; 2010: 34.3 %; 2011: 35.1 %; 2012: 35.8 %; 2013: 36.6 %; 2014: 37.2 %; 2015: 38.1 %; 2016: 38.9 %; 2017: 39.7 %; 2018: 40.7 %; 2019: 41.3 %; 2020: 41.7 %; 2021: 42.2 %; 2022: 42.8 %; 2023: 42.9 %; 2024: 43.2 %; 2025: 43.4 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Huddinge

Huddinge jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Botkyrka

Andel 2025
63,0 %
Δ 2015→2025
+6,1 pe
Öppna →
Öppna →

Solna

Andel 2025
45,0 %
Δ 2015→2025
+9,1 pe
Öppna →
Öppna →

Huddinge

Andel 2025
43,4 %
Δ 2015→2025
+5,3 pe
Öppna →

Haninge

Andel 2025
41,4 %
Δ 2015→2025
+8,4 pe
Öppna →
Öppna →

Stockholm

Andel 2025
35,3 %
Δ 2015→2025
+3,8 pe
Öppna →
Öppna →

Stockholms län

Andel 2025
34,4 %
Δ 2015→2025
+6,9 pe
Öppna →

Rikssnitt

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Nacka

Andel 2025
27,0 %
Δ 2015→2025
+2,9 pe
Öppna →
Öppna →

Vanligaste födelseländer i Huddinge

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Huddinge

Öppna Huddinge på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Huddinge

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Huddinge kommun i siffror →

Vanliga frågor

Hur stor är invandringen till Huddinge?

2025 hade 43,4 % av befolkningen i Huddinge utländsk bakgrund enligt SCB — +15,7 procentenheter över riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Huddinge utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 28,1 % (2002) till 43,4 % (2025), en förändring på +15,3 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Huddinge födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.