Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Eslöv

Invandring och utländsk bakgrund i Eslöv

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Kommunens läge i Sverige

Av 35 153 invånare (2025) har 28,9 % utländsk bakgrund enligt SCB — över riksgenomsnittet på 27,7 % (+1,2 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Eslöv med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 5.1 %; 1871: 5.1 %; 1872: 5.1 %; 1873: 5.1 %; 1874: 5.1 %; 1875: 5.1 %; 1876: 5.1 %; 1877: 5.1 %; 1878: 5.1 %; 1879: 5.1 %; 1880: 5.1 %; 1881: 5.1 %; 1882: 5.1 %; 1883: 5.1 %; 1884: 5.1 %; 1885: 5.1 %; 1886: 5.1 %; 1887: 5.1 %; 1888: 5.1 %; 1889: 5.1 %; 1890: 5.1 %; 1891: 5.1 %; 1892: 5.1 %; 1893: 5.1 %; 1894: 5.1 %; 1895: 5.1 %; 1896: 5.1 %; 1897: 5.1 %; 1898: 5.1 %; 1899: 5.1 %; 1900: 5.1 %; 1901: 5.1 %; 1902: 5.1 %; 1903: 5.1 %; 1904: 5.1 %; 1905: 5.1 %; 1906: 5.1 %; 1907: 5.1 %; 1908: 5.1 %; 1909: 5.1 %; 1910: 5.1 %; 1911: 5.1 %; 1912: 5.1 %; 1913: 5.1 %; 1914: 5.1 %; 1915: 5.1 %; 1916: 5.1 %; 1917: 5.1 %; 1918: 5.1 %; 1919: 5.1 %; 1920: 5.1 %; 1921: 5.1 %; 1922: 5.1 %; 1923: 5.1 %; 1924: 5.1 %; 1925: 5.1 %; 1926: 5.1 %; 1927: 5.2 %; 1928: 5.2 %; 1929: 5.2 %; 1930: 5.3 %; 1931: 5.3 %; 1932: 5.4 %; 1933: 5.5 %; 1934: 5.6 %; 1935: 5.6 %; 1936: 5.7 %; 1937: 5.8 %; 1938: 5.9 %; 1939: 6.0 %; 1940: 6.2 %; 1941: 6.3 %; 1942: 6.4 %; 1943: 6.5 %; 1944: 6.7 %; 1945: 6.8 %; 1946: 7.0 %; 1947: 7.1 %; 1948: 7.3 %; 1949: 7.4 %; 1950: 7.6 %; 1951: 7.8 %; 1952: 7.9 %; 1953: 8.1 %; 1954: 8.3 %; 1955: 8.4 %; 1956: 8.6 %; 1957: 8.8 %; 1958: 9.0 %; 1959: 9.2 %; 1960: 9.3 %; 1961: 9.5 %; 1962: 9.7 %; 1963: 9.9 %; 1964: 10.1 %; 1965: 10.3 %; 1966: 10.4 %; 1967: 10.6 %; 1968: 10.8 %; 1969: 11.0 %; 1970: 11.2 %; 1971: 11.3 %; 1972: 11.5 %; 1973: 11.7 %; 1974: 11.8 %; 1975: 12.0 %; 1976: 12.2 %; 1977: 12.3 %; 1978: 12.5 %; 1979: 12.7 %; 1980: 12.8 %; 1981: 13.0 %; 1982: 13.1 %; 1983: 13.2 %; 1984: 13.4 %; 1985: 13.5 %; 1986: 13.6 %; 1987: 13.7 %; 1988: 13.8 %; 1989: 13.9 %; 1990: 14.0 %; 1991: 14.1 %; 1992: 14.2 %; 1993: 14.3 %; 1994: 14.4 %; 1995: 14.4 %; 1996: 14.5 %; 1997: 14.5 %; 1998: 14.6 %; 1999: 14.6 %; 2000: 14.6 %; 2001: 14.6 %; 2002: 14.7 %; 2003: 15.0 %; 2004: 15.3 %; 2005: 15.8 %; 2006: 16.3 %; 2007: 17.0 %; 2008: 17.5 %; 2009: 17.9 %; 2010: 18.4 %; 2011: 19.0 %; 2012: 19.2 %; 2013: 19.5 %; 2014: 20.3 %; 2015: 21.0 %; 2016: 22.1 %; 2017: 23.3 %; 2018: 24.3 %; 2019: 25.0 %; 2020: 26.0 %; 2021: 27.1 %; 2022: 27.7 %; 2023: 28.1 %; 2024: 28.5 %; 2025: 28.9 %

Födelseregion

Hur kommunens invånare är fördelade efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
7 536 personer
21,6 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda78,4 %(27 386)
Norden (exkl SE)1,7 %(580)
Övriga Europa7,9 %(2 762)
Utanför Europa12,0 %(4 194)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Invandring & marginalkostnad
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
28,1 %
Mottagna 5 år
259
7,4 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
Polisen 2025
Marginalkostnad / inv / år
Analys/modell
−139 kr
Spann −100 kr−177 kr
Modell Ruist 2025 (låg/mitt/hög)
Analys/modellKälla/metod: Ruist (2025), Sverigefaktas beräkning
Detta är Sverigefaktas analytiska modellberäkning baserad på angiven metod — inte officiell kommunstatistik.
Bara inflödet 2020–2024. Kostnaden för tidigare mottagna räknas inte in. Total nettokostnad inkl. hela beståndet är sannolikt 5–15× högre — Ruists nationella skattning motsvarade ca −4 100 kr/inv/år 2015 för hela flyktingbeståndet.
Inga utsatta områden i denna kommun enligt Polisens lägesbild 2025.
Marginalkostnad = (mottagna 2020–2024 / 5) × Ruists nettokostnad per person & år (74 000 kr i 2018 priser, inflationsjusterat till 2025; spann 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / folkmängd. Ej officiell kommunstatistik.
Jämför Eslöv med andra kommuner →

Jämför Eslöv med andra kommuner

Eslöv är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Eslöv28,9 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Eslöv
Eslöv — 2002: 14.7 %; 2003: 15.0 %; 2004: 15.3 %; 2005: 15.8 %; 2006: 16.3 %; 2007: 17.0 %; 2008: 17.5 %; 2009: 17.9 %; 2010: 18.4 %; 2011: 19.0 %; 2012: 19.2 %; 2013: 19.5 %; 2014: 20.3 %; 2015: 21.0 %; 2016: 22.1 %; 2017: 23.3 %; 2018: 24.3 %; 2019: 25.0 %; 2020: 26.0 %; 2021: 27.1 %; 2022: 27.7 %; 2023: 28.1 %; 2024: 28.5 %; 2025: 28.9 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Eslöv

Eslöv jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Lund

Andel 2025
29,9 %
Δ 2015→2025
+6,3 pe
Öppna →
Öppna →

Eslöv

Andel 2025
28,9 %
Δ 2015→2025
+7,9 pe
Öppna →

Rikssnitt

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Kristianstad

Andel 2025
26,9 %
Δ 2015→2025
+5,4 pe
Öppna →
Öppna →

Trelleborg

Andel 2025
25,3 %
Δ 2015→2025
+4,9 pe
Öppna →
Öppna →

Skåne län

Andel 2025
24,3 %
Δ 2015→2025
+5,3 pe
Öppna →

Hörby

Andel 2025
16,5 %
Δ 2015→2025
+2,6 pe
Öppna →
Öppna →

Höör

Andel 2025
15,2 %
Δ 2015→2025
+2,1 pe
Öppna →
Öppna →

Vanligaste födelseländer i Eslöv

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Eslöv

Öppna Eslöv på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Eslöv

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Eslöv kommun i siffror →

Vanliga frågor

Hur stor är invandringen till Eslöv?

2025 hade 28,9 % av befolkningen i Eslöv utländsk bakgrund enligt SCB — +1,2 procentenheter över riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Eslöv utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 14,7 % (2002) till 28,9 % (2025), en förändring på +14,2 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Eslöv födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.