Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Eskilstuna

Invandring och utländsk bakgrund i Eskilstuna

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Kommunens läge i Sverige

Av 106 770 invånare (2025) har 37,6 % utländsk bakgrund enligt SCB — över riksgenomsnittet på 27,7 % (+9,9 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Eskilstuna med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 7.8 %; 1871: 7.8 %; 1872: 7.8 %; 1873: 7.8 %; 1874: 7.8 %; 1875: 7.8 %; 1876: 7.8 %; 1877: 7.8 %; 1878: 7.8 %; 1879: 7.8 %; 1880: 7.8 %; 1881: 7.8 %; 1882: 7.8 %; 1883: 7.8 %; 1884: 7.8 %; 1885: 7.8 %; 1886: 7.8 %; 1887: 7.8 %; 1888: 7.8 %; 1889: 7.8 %; 1890: 7.8 %; 1891: 7.8 %; 1892: 7.8 %; 1893: 7.8 %; 1894: 7.8 %; 1895: 7.8 %; 1896: 7.8 %; 1897: 7.8 %; 1898: 7.8 %; 1899: 7.8 %; 1900: 7.8 %; 1901: 7.8 %; 1902: 7.8 %; 1903: 7.8 %; 1904: 7.8 %; 1905: 7.8 %; 1906: 7.8 %; 1907: 7.8 %; 1908: 7.8 %; 1909: 7.8 %; 1910: 7.8 %; 1911: 7.8 %; 1912: 7.8 %; 1913: 7.8 %; 1914: 7.8 %; 1915: 7.8 %; 1916: 7.8 %; 1917: 7.8 %; 1918: 7.8 %; 1919: 7.8 %; 1920: 7.8 %; 1921: 7.8 %; 1922: 7.8 %; 1923: 7.8 %; 1924: 7.8 %; 1925: 7.8 %; 1926: 7.8 %; 1927: 7.8 %; 1928: 7.9 %; 1929: 8.0 %; 1930: 8.0 %; 1931: 8.1 %; 1932: 8.2 %; 1933: 8.3 %; 1934: 8.4 %; 1935: 8.6 %; 1936: 8.7 %; 1937: 8.9 %; 1938: 9.0 %; 1939: 9.2 %; 1940: 9.4 %; 1941: 9.5 %; 1942: 9.7 %; 1943: 9.9 %; 1944: 10.1 %; 1945: 10.4 %; 1946: 10.6 %; 1947: 10.8 %; 1948: 11.0 %; 1949: 11.3 %; 1950: 11.5 %; 1951: 11.8 %; 1952: 12.0 %; 1953: 12.3 %; 1954: 12.6 %; 1955: 12.8 %; 1956: 13.1 %; 1957: 13.4 %; 1958: 13.6 %; 1959: 13.9 %; 1960: 14.2 %; 1961: 14.5 %; 1962: 14.7 %; 1963: 15.0 %; 1964: 15.3 %; 1965: 15.6 %; 1966: 15.8 %; 1967: 16.1 %; 1968: 16.4 %; 1969: 16.7 %; 1970: 16.9 %; 1971: 17.2 %; 1972: 17.5 %; 1973: 17.7 %; 1974: 18.0 %; 1975: 18.2 %; 1976: 18.5 %; 1977: 18.7 %; 1978: 19.0 %; 1979: 19.2 %; 1980: 19.4 %; 1981: 19.7 %; 1982: 19.9 %; 1983: 20.1 %; 1984: 20.3 %; 1985: 20.5 %; 1986: 20.7 %; 1987: 20.8 %; 1988: 21.0 %; 1989: 21.2 %; 1990: 21.3 %; 1991: 21.5 %; 1992: 21.6 %; 1993: 21.7 %; 1994: 21.8 %; 1995: 21.9 %; 1996: 22.0 %; 1997: 22.1 %; 1998: 22.1 %; 1999: 22.2 %; 2000: 22.2 %; 2001: 22.2 %; 2002: 22.2 %; 2003: 22.6 %; 2004: 22.9 %; 2005: 23.2 %; 2006: 23.7 %; 2007: 24.6 %; 2008: 25.6 %; 2009: 26.3 %; 2010: 27.0 %; 2011: 27.8 %; 2012: 28.6 %; 2013: 29.5 %; 2014: 30.6 %; 2015: 31.6 %; 2016: 32.9 %; 2017: 33.8 %; 2018: 34.8 %; 2019: 35.7 %; 2020: 36.1 %; 2021: 36.7 %; 2022: 37.1 %; 2023: 37.3 %; 2024: 37.5 %; 2025: 37.6 %

Födelseregion

Hur kommunens invånare är fördelade efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
28 778 personer
26,8 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda73,2 %(78 425)
Norden (exkl SE)3,6 %(3 847)
Övriga Europa3,7 %(3 923)
Utanför Europa19,6 %(21 008)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Invandring & marginalkostnad
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
34,1 %
Mottagna 5 år
643
6,0 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
3
Polisen 2025
Marginalkostnad / inv / år
Analys/modell
−112 kr
Spann −81 kr−143 kr
Modell Ruist 2025 (låg/mitt/hög)
Analys/modellKälla/metod: Ruist (2025), Sverigefaktas beräkning
Detta är Sverigefaktas analytiska modellberäkning baserad på angiven metod — inte officiell kommunstatistik.
Bara inflödet 2020–2024. Kostnaden för tidigare mottagna räknas inte in. Total nettokostnad inkl. hela beståndet är sannolikt 5–15× högre — Ruists nationella skattning motsvarade ca −4 100 kr/inv/år 2015 för hela flyktingbeståndet.
Områden enligt Polisen 2025
  • FröslundaUtsatt område
  • SkiftingeUtsatt område
  • ÅrbyUtsatt område
Polismyndigheten · Lägesbild över utsatta områden 2025.
Marginalkostnad = (mottagna 2020–2024 / 5) × Ruists nettokostnad per person & år (74 000 kr i 2018 priser, inflationsjusterat till 2025; spann 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / folkmängd. Ej officiell kommunstatistik.
Jämför Eskilstuna med andra kommuner →

Jämför Eskilstuna med andra kommuner

Eskilstuna är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Eskilstuna37,6 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Eskilstuna
Eskilstuna — 2002: 22.2 %; 2003: 22.6 %; 2004: 22.9 %; 2005: 23.2 %; 2006: 23.7 %; 2007: 24.6 %; 2008: 25.6 %; 2009: 26.3 %; 2010: 27.0 %; 2011: 27.8 %; 2012: 28.6 %; 2013: 29.5 %; 2014: 30.6 %; 2015: 31.6 %; 2016: 32.9 %; 2017: 33.8 %; 2018: 34.8 %; 2019: 35.7 %; 2020: 36.1 %; 2021: 36.7 %; 2022: 37.1 %; 2023: 37.3 %; 2024: 37.5 %; 2025: 37.6 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Eskilstuna

Eskilstuna jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Eskilstuna

Andel 2025
37,6 %
Δ 2015→2025
+5,9 pe
Öppna →

Flen

Andel 2025
29,1 %
Δ 2015→2025
+3,6 pe
Öppna →
Öppna →

Hallstahammar

Andel 2025
27,9 %
Δ 2015→2025
+2,6 pe
Öppna →
Öppna →

Rikssnitt

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Oxelösund

Andel 2025
27,4 %
Δ 2015→2025
+3,2 pe
Öppna →
Öppna →

Kungsör

Andel 2025
25,1 %
Δ 2015→2025
+5,0 pe
Öppna →
Öppna →

Södermanlands län

Andel 2025
24,4 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Arboga

Andel 2025
19,5 %
Δ 2015→2025
+2,4 pe
Öppna →
Öppna →

Vanligaste födelseländer i Eskilstuna

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Eskilstuna

Öppna Eskilstuna på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Eskilstuna

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Eskilstuna kommun i siffror →

Vanliga frågor

Hur stor är invandringen till Eskilstuna?

2025 hade 37,6 % av befolkningen i Eskilstuna utländsk bakgrund enligt SCB — +9,9 procentenheter över riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Eskilstuna utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 22,2 % (2002) till 37,6 % (2025), en förändring på +15,3 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Eskilstuna födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.