Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Jämför kommuner

Välj upp till fyra kommuner och jämför verifierade nyckeltal om befolkning, arbete, ekonomi och skatt, skola, bostäder, hälsa och brott. Varje mått jämförs på samma period för samtliga kommuner — annars visas det inte.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

1430kommunsida

Översikt

Munkedal
Län: Västra Götalands län
Folkmängd 2024: 10 354
Full kommunprofil

Snabbjämförelse

Sverigefakta rangordnar inte kommuner som bra eller dåliga. „Högst” och „Lägst” beskriver enbart det numeriska värdet bland de valda kommunerna.

Folkmängd (31 dec)
2024 · personer

Munkedal
10 354 personer
Riket (kommunsnitt)
36 509

Folkmängdsförändring 5 år
2024 · %

Munkedal
−1,5 %
Riket (kommunsnitt)
0,3

Medianinkomst 20+
2024 · kr

Munkedal
333 200 kr
Riket (kommunsnitt)
345 416

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, lägeskommun, andel (%)
2025 · %

Munkedal
77,9 %
Riket (kommunsnitt)
81,5

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 2, andel (%)
2025 · %

Munkedal
14,7 %
Riket (kommunsnitt)
13,5

Anmälda våldsbrott, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Munkedal
688,5 /100k
Riket (kommunsnitt)
885,9
Datapunkter (observations-ID)

Folkmängd (31 dec) över tid

2002–2024 · personer · Kommuner

Verifierad tidsserie för de valda kommunerna, samma definition och samma år.

Folkmängd (31 dec) över tid: Munkedal går från 10 434 (2002) till 10 354 (2024) — ned 80 personer. Fullständiga värden finns i datatabellen nedan (2002–2024, Kommuner).

Folkmängd (31 dec) över tid · personer · 2002–2024 · Kommuner
ÅrMunkedal
2 00210 434
2 00310 405
2 00410 318
2 00510 284
2 00610 246
2 00710 256
2 00810 245
2 00910 246
2 01010 181
2 01110 223
2 01210 173
2 01310 205
2 01410 243
2 01510 205
2 01610 361
2 01710 423
2 01810 503
2 01910 513
2 02010 582
2 02110 588
2 02210 578
2 02310 502
2 02410 354

Metod: Endast år där samtliga valda kommuner har ett verifierat värde visas.

Källa: SCB BE0101N1

Ämnesjämförelse

Befolkning & demografi

Årlig folkmängdsförändring
2024 · personer

Munkedal
−148,0 personer
Riket (kommunsnitt)
124,1

Folkmängdsförändring 10 år
2024 · %

Munkedal
1,1 %
Riket (kommunsnitt)
4,3

Invånare 20–64 år, andel (%)
2025 · %

Munkedal
51,8 %
Riket (kommunsnitt)
52,6

Invånare 65–79 år, andel (%)
2025 · %

Munkedal
17,9 %
Riket (kommunsnitt)
17,6

Demografisk försörjningskvot
2025 · kvot

Munkedal
0,93 kvot
Riket (kommunsnitt)
0,91

Inflyttade till kommunen, antal
2025 · personer

Munkedal
542,0 personer
Riket (kommunsnitt)
2 132,5

Inrikes flyttnetto, antal
2025 · personer

Munkedal
−31,0 personer
Riket (kommunsnitt)
0,1

Utflyttade från kommunen, antal
2025 · personer

Munkedal
563,0 personer
Riket (kommunsnitt)
2 091,4
Datapunkter (observations-ID)

Arbetsmarknad

Invånare som någon gång under året erhållit ekonomiskt bistånd, andel (%) av bef.
2025 · %

Munkedal
2,9 %
Riket (kommunsnitt)
2,4

Förvärvsarbetande skyddsbehövande och anhöriga (flyktingar) 20–64 år, vistelsetid 4–6 år, andel (%)
2024 · %

Munkedal
82,6 %
Riket (kommunsnitt)
61,2

Sysselsättningsgrad, utrikes födda 20–64 år, andel (%)
2024 · %

Munkedal
71,4 %
Riket (kommunsnitt)
70,2

Invånare 16–24 år som varken arbetar eller studerar, andel (%)
2024 · %

Munkedal
8,1 %
Riket (kommunsnitt)
6,9
Datapunkter (observations-ID)

Kommunekonomi

Nettokostnad äldreomsorg, kr/inv
2025 · kr/inv

Munkedal
16 798 kr/inv
Riket (kommunsnitt)
17 158

Nettokostnad individ- och familjeomsorg, kr/inv
2025 · kr/inv

Munkedal
6 683,3 kr/inv
Riket (kommunsnitt)
5 333,4

Årets resultat som andel av skatt & generella statsbidrag kommun, (%)
2025 · %

Munkedal
7,0 %
Riket (kommunsnitt)
3,5

Skattekraft kommun, uppräknad, kr/inv 1 nov fg år
2025 · kr/inv

Munkedal
261 033 kr/inv
Riket (kommunsnitt)
280 284
Datapunkter (observations-ID)

Skola

Elever i åk 9 som är behöriga till yrkesprogram, kommunala skolor, andel (%)
2025 · %

Munkedal
77,9 %
Riket (kommunsnitt)
80,8

Elever i åk 9 som uppnått betygskriterierna i alla ämnen, lägeskommun, andel (%)
2025 · %

Munkedal
53,3 %
Riket (kommunsnitt)
67,9

Elever i åk 9, meritvärde, hemkommun, genomsnitt (17 ämnen)
2025 · poäng

Munkedal
206,0 poäng
Riket (kommunsnitt)
218,3

Elever i åk. 9, meritvärde lägeskommun, genomsnitt (17 ämnen)
2025 · poäng

Munkedal
203,3 poäng
Riket (kommunsnitt)
217,0
Datapunkter (observations-ID)

Bostäder

Färdigställda bostäder
2025 · bostäder

Munkedal
2,0 bostäder
Riket (kommunsnitt)
108,1

Bostäder med hyresrätter, antal/1000 inv
2025 · per 1000 inv

Munkedal
147,1 per 1000 inv
Riket (kommunsnitt)
171,6

Färdigställda bostäder i småhus, antal/1000 inv
2025 · per 1000 inv

Munkedal
0,2 per 1000 inv
Riket (kommunsnitt)
0,6

Fastighetspris bostadsrätt, kr/kvm
2025 · kr/kvm

Munkedal
11 112 kr/kvm
Riket (kommunsnitt)
17 205

Fastighetspris småhus, kr/kvm
2025 · kr/kvm

Munkedal
16 809 kr/kvm
Riket (kommunsnitt)
21 704

Trångboddhet i flerbostadshus, enligt norm 3, andel (%)
2025 · %

Munkedal
41,0 %
Riket (kommunsnitt)
36,4
Datapunkter (observations-ID)

Brott & trygghet

Anmälda brott mot frihet och frid, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Munkedal
1 047,2 /100k
Riket (kommunsnitt)
1 418,9

Anmälda brott totalt, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Munkedal
8 969,3 /100k
Riket (kommunsnitt)
9 856,9

Anmälda ekobrott, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Munkedal
2 356,2 /100k
Riket (kommunsnitt)
2 075,2

Anmälda brott om grov kvinnofridskränkning i kommunen, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Munkedal
19,4 /100k
Riket (kommunsnitt)
8,4

Anmälda narkotikabrott, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Munkedal
397,6 /100k
Riket (kommunsnitt)
825,5

Anmälda sexualbrott, antal/100 000 inv
2025 · /100k

Munkedal
97,0 /100k
Riket (kommunsnitt)
187,2
Datapunkter (observations-ID)

Politik & val

Antal förtroendeuppdrag per förtroendevald kommunpolitiker
2025 · uppdrag/politiker

Munkedal
2,5 uppdrag/politiker
Riket (kommunsnitt)
1,8

Antal invånare per förtroendevald kommunpolitiker
2025 · inv/politiker

Munkedal
123,3 inv/politiker
Riket (kommunsnitt)
221,4
Datapunkter (observations-ID)

Beräknade och specialiserade mått

Måtten nedan är inte officiella kommunobservationer på samma sätt som tabellerna ovan. De är beräknade av Sverigefakta eller hämtade från lägesbilder och modellestimat, och redovisas därför separat.

Andel utländsk bakgrund
Observerad statistik
Anm: Andelen säger ingenting om orsak. Skillnader mellan kommuner förklaras av bostadsmarknad, arbetsmarknad, kommunens mottagningshistorik och åldersstruktur.

1430
Riket
27,7 %

Skattad nettokostnad / inv / år
Modellestimat
Anm: Modellestimat = (mottagna / 5) × Ruists snittnettokostnad per person och år (74 000 kr i 2018 års priser, inflationsjusterat) / folkmängd. Avser endast de fem senaste årens mottagna och är inte officiell kommunredovisning.

1430
Riket
Om datan. Jämförelsen bygger på kommunmotorns verifierade tidsserier — samma siffror, definitioner och källor som på kommunsidorna. För varje mått används den senaste period där samtliga valda kommuner har ett verifierat värde. Saknas en gemensam period utelämnas måttet helt; inget värde imputeras och inga år blandas i samma rad.

Om verktyget

Jämför kommuner — metod, enheter och källor

Välj upp till fyra kommuner och se dem sida vid sida med samma indikator, samma år och samma enhet. Rikssnittet visas som referens. Delbar URL — samma jämförelse öppnas hos mottagaren.

Metod & begränsningar

  • Alla jämförda kommuner visas för samma år per indikator. Om en indikator saknas för en kommun visas '—'.
  • Enheter är fasta per rad (procent, kr, antal per 1 000). Rader blandar inte enheter i samma kolumn.
  • Rikssnittet är källans egen riksrad (SCB / Kolada / Migrationsverket) — inte ett kommunmedelvärde.
  • Ranking eller 'bäst/sämst'-färg används endast där indikatorn tydligt har en riktning (t.ex. gymnasiebehörighet högre är bättre).
  • Nettokostnaden är ett modellestimat: Ruists 74 000 kr/år × mottagna 2020–2024 / folkmängd. Inte officiell kommunredovisning.
  • Rensa-knappen återställer valen. URL-parametrarna gör jämförelsen delbar.

Primärkällor

Myndigheter och forskningsinstitutioner bakom sidan

4

myndigheter/institutioner

2

rapporter & studier

6

primärdataset

Alla primärkällor

Definitioner

Så räknas siffrorna — och vad de inte täcker

Per capita / per 1 000 / per 100 000
Normalisering av ett absolut tal genom folkmängden. Används för att göra kommuner av olika storlek jämförbara. Skjutningar redovisas t.ex. ofta per 100 000 invånare.
Median vs medelvärde
Medianen är det mittersta värdet i en sorterad serie. Medelvärdet är summan delad med antalet observationer och påverkas mycket mer av extremvärden. Inkomster och förmögenheter redovisas därför oftast som median.
Ranking & percentil
Ranking är kommunens plats i en sorterad lista över alla 290 kommuner. Percentilen är hur stor andel som ligger under kommunen — plats 29 av 290 = 90:e percentilen.Lika värden hanteras med delad ranking (t.ex. två kommuner på plats 10).

Vanliga frågor

Kortare svar på det som oftast diskuteras kring ämnet

Nej — vi begränsar till fyra samtidigt. Med fler blir tabellen svårläst på mobil och färgkodningen förlorar mening. Använd /jamforelser för län-mot-län-perspektiv.