Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Mönsterås

Invandring och utländsk bakgrund i Mönsterås

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Kommunens läge i Sverige

Av 12 982 invånare (2025) har 16,3 % utländsk bakgrund enligt SCB — under riksgenomsnittet på 27,7 % (-11,4 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Mönsterås med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 2.4 %; 1871: 2.4 %; 1872: 2.4 %; 1873: 2.4 %; 1874: 2.4 %; 1875: 2.4 %; 1876: 2.4 %; 1877: 2.4 %; 1878: 2.4 %; 1879: 2.4 %; 1880: 2.4 %; 1881: 2.4 %; 1882: 2.4 %; 1883: 2.4 %; 1884: 2.4 %; 1885: 2.4 %; 1886: 2.4 %; 1887: 2.4 %; 1888: 2.4 %; 1889: 2.4 %; 1890: 2.4 %; 1891: 2.4 %; 1892: 2.4 %; 1893: 2.4 %; 1894: 2.4 %; 1895: 2.4 %; 1896: 2.4 %; 1897: 2.4 %; 1898: 2.4 %; 1899: 2.4 %; 1900: 2.4 %; 1901: 2.4 %; 1902: 2.4 %; 1903: 2.4 %; 1904: 2.4 %; 1905: 2.4 %; 1906: 2.4 %; 1907: 2.4 %; 1908: 2.4 %; 1909: 2.4 %; 1910: 2.4 %; 1911: 2.4 %; 1912: 2.4 %; 1913: 2.4 %; 1914: 2.4 %; 1915: 2.4 %; 1916: 2.4 %; 1917: 2.4 %; 1918: 2.4 %; 1919: 2.4 %; 1920: 2.4 %; 1921: 2.4 %; 1922: 2.4 %; 1923: 2.4 %; 1924: 2.4 %; 1925: 2.4 %; 1926: 2.4 %; 1927: 2.4 %; 1928: 2.4 %; 1929: 2.4 %; 1930: 2.4 %; 1931: 2.5 %; 1932: 2.5 %; 1933: 2.5 %; 1934: 2.6 %; 1935: 2.6 %; 1936: 2.6 %; 1937: 2.7 %; 1938: 2.7 %; 1939: 2.8 %; 1940: 2.8 %; 1941: 2.9 %; 1942: 3.0 %; 1943: 3.0 %; 1944: 3.1 %; 1945: 3.1 %; 1946: 3.2 %; 1947: 3.3 %; 1948: 3.4 %; 1949: 3.4 %; 1950: 3.5 %; 1951: 3.6 %; 1952: 3.7 %; 1953: 3.7 %; 1954: 3.8 %; 1955: 3.9 %; 1956: 4.0 %; 1957: 4.1 %; 1958: 4.1 %; 1959: 4.2 %; 1960: 4.3 %; 1961: 4.4 %; 1962: 4.5 %; 1963: 4.6 %; 1964: 4.6 %; 1965: 4.7 %; 1966: 4.8 %; 1967: 4.9 %; 1968: 5.0 %; 1969: 5.1 %; 1970: 5.1 %; 1971: 5.2 %; 1972: 5.3 %; 1973: 5.4 %; 1974: 5.5 %; 1975: 5.5 %; 1976: 5.6 %; 1977: 5.7 %; 1978: 5.8 %; 1979: 5.8 %; 1980: 5.9 %; 1981: 6.0 %; 1982: 6.0 %; 1983: 6.1 %; 1984: 6.2 %; 1985: 6.2 %; 1986: 6.3 %; 1987: 6.3 %; 1988: 6.4 %; 1989: 6.4 %; 1990: 6.5 %; 1991: 6.5 %; 1992: 6.6 %; 1993: 6.6 %; 1994: 6.6 %; 1995: 6.7 %; 1996: 6.7 %; 1997: 6.7 %; 1998: 6.7 %; 1999: 6.7 %; 2000: 6.8 %; 2001: 6.8 %; 2002: 6.8 %; 2003: 7.0 %; 2004: 7.2 %; 2005: 7.2 %; 2006: 7.7 %; 2007: 8.0 %; 2008: 8.3 %; 2009: 8.9 %; 2010: 9.1 %; 2011: 9.6 %; 2012: 9.8 %; 2013: 11.1 %; 2014: 12.3 %; 2015: 13.4 %; 2016: 15.5 %; 2017: 16.4 %; 2018: 17.1 %; 2019: 17.4 %; 2020: 17.1 %; 2021: 16.6 %; 2022: 16.7 %; 2023: 16.4 %; 2024: 16.3 %; 2025: 16.3 %

Födelseregion

Hur kommunens invånare är fördelade efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
1 771 personer
13,6 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda86,5 %(11 298)
Norden (exkl SE)1,0 %(132)
Övriga Europa5,1 %(668)
Utanför Europa7,4 %(971)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Invandring & marginalkostnad
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
18,2 %
Mottagna 5 år
67
5,1 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
Polisen 2025
Marginalkostnad / inv / år
Analys/modell
−96 kr
Spann −69 kr−122 kr
Modell Ruist 2025 (låg/mitt/hög)
Analys/modellKälla/metod: Ruist (2025), Sverigefaktas beräkning
Detta är Sverigefaktas analytiska modellberäkning baserad på angiven metod — inte officiell kommunstatistik.
Bara inflödet 2020–2024. Kostnaden för tidigare mottagna räknas inte in. Total nettokostnad inkl. hela beståndet är sannolikt 5–15× högre — Ruists nationella skattning motsvarade ca −4 100 kr/inv/år 2015 för hela flyktingbeståndet.
Inga utsatta områden i denna kommun enligt Polisens lägesbild 2025.
Marginalkostnad = (mottagna 2020–2024 / 5) × Ruists nettokostnad per person & år (74 000 kr i 2018 priser, inflationsjusterat till 2025; spann 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / folkmängd. Ej officiell kommunstatistik.
Jämför Mönsterås med andra kommuner →

Jämför Mönsterås med andra kommuner

Mönsterås är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Mönsterås16,3 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Mönsterås
Mönsterås — 2002: 6.8 %; 2003: 7.0 %; 2004: 7.2 %; 2005: 7.2 %; 2006: 7.7 %; 2007: 8.0 %; 2008: 8.3 %; 2009: 8.9 %; 2010: 9.1 %; 2011: 9.6 %; 2012: 9.8 %; 2013: 11.1 %; 2014: 12.3 %; 2015: 13.4 %; 2016: 15.5 %; 2017: 16.4 %; 2018: 17.1 %; 2019: 17.4 %; 2020: 17.1 %; 2021: 16.6 %; 2022: 16.7 %; 2023: 16.4 %; 2024: 16.3 %; 2025: 16.3 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Mönsterås

Mönsterås jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Högsby

Andel 2025
29,0 %
Δ 2015→2025
+6,9 pe
Öppna →
Öppna →

Rikssnitt

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Oskarshamn

Andel 2025
20,2 %
Δ 2015→2025
+5,3 pe
Öppna →
Öppna →

Kalmar län

Andel 2025
18,8 %
Δ 2015→2025
+4,6 pe
Öppna →

Vimmerby

Andel 2025
16,5 %
Δ 2015→2025
+5,0 pe
Öppna →
Öppna →

Mönsterås

Andel 2025
16,3 %
Δ 2015→2025
+2,8 pe
Öppna →

Västervik

Andel 2025
15,3 %
Δ 2015→2025
+3,7 pe
Öppna →
Öppna →

Borgholm

Andel 2025
11,7 %
Δ 2015→2025
+1,8 pe
Öppna →
Öppna →

Vanligaste födelseländer i Mönsterås

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Mönsterås

Öppna Mönsterås på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Mönsterås

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Mönsterås kommun i siffror →

Vanliga frågor

Hur stor är invandringen till Mönsterås?

2025 hade 16,3 % av befolkningen i Mönsterås utländsk bakgrund enligt SCB — -11,4 procentenheter under riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Mönsterås utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 6,8 % (2002) till 16,3 % (2025), en förändring på +9,5 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Mönsterås födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.