Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Gnosjö

Invandring och utländsk bakgrund i Gnosjö

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Kommunens läge i Sverige

Av 8 963 invånare (2025) har 33,3 % utländsk bakgrund enligt SCB — över riksgenomsnittet på 27,7 % (+5,6 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Gnosjö med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 8.4 %; 1871: 8.4 %; 1872: 8.4 %; 1873: 8.4 %; 1874: 8.4 %; 1875: 8.4 %; 1876: 8.4 %; 1877: 8.4 %; 1878: 8.4 %; 1879: 8.4 %; 1880: 8.4 %; 1881: 8.4 %; 1882: 8.4 %; 1883: 8.4 %; 1884: 8.4 %; 1885: 8.4 %; 1886: 8.4 %; 1887: 8.4 %; 1888: 8.4 %; 1889: 8.4 %; 1890: 8.4 %; 1891: 8.4 %; 1892: 8.4 %; 1893: 8.4 %; 1894: 8.4 %; 1895: 8.4 %; 1896: 8.4 %; 1897: 8.4 %; 1898: 8.4 %; 1899: 8.4 %; 1900: 8.4 %; 1901: 8.4 %; 1902: 8.4 %; 1903: 8.4 %; 1904: 8.4 %; 1905: 8.4 %; 1906: 8.4 %; 1907: 8.4 %; 1908: 8.4 %; 1909: 8.4 %; 1910: 8.4 %; 1911: 8.4 %; 1912: 8.4 %; 1913: 8.4 %; 1914: 8.4 %; 1915: 8.4 %; 1916: 8.4 %; 1917: 8.4 %; 1918: 8.4 %; 1919: 8.4 %; 1920: 8.4 %; 1921: 8.4 %; 1922: 8.4 %; 1923: 8.4 %; 1924: 8.4 %; 1925: 8.4 %; 1926: 8.4 %; 1927: 8.5 %; 1928: 8.5 %; 1929: 8.6 %; 1930: 8.7 %; 1931: 8.8 %; 1932: 8.9 %; 1933: 9.0 %; 1934: 9.1 %; 1935: 9.2 %; 1936: 9.4 %; 1937: 9.6 %; 1938: 9.7 %; 1939: 9.9 %; 1940: 10.1 %; 1941: 10.3 %; 1942: 10.5 %; 1943: 10.7 %; 1944: 11.0 %; 1945: 11.2 %; 1946: 11.4 %; 1947: 11.7 %; 1948: 11.9 %; 1949: 12.2 %; 1950: 12.4 %; 1951: 12.7 %; 1952: 13.0 %; 1953: 13.3 %; 1954: 13.6 %; 1955: 13.8 %; 1956: 14.1 %; 1957: 14.4 %; 1958: 14.7 %; 1959: 15.0 %; 1960: 15.3 %; 1961: 15.6 %; 1962: 15.9 %; 1963: 16.2 %; 1964: 16.5 %; 1965: 16.8 %; 1966: 17.1 %; 1967: 17.4 %; 1968: 17.7 %; 1969: 18.0 %; 1970: 18.3 %; 1971: 18.6 %; 1972: 18.9 %; 1973: 19.1 %; 1974: 19.4 %; 1975: 19.7 %; 1976: 20.0 %; 1977: 20.2 %; 1978: 20.5 %; 1979: 20.7 %; 1980: 21.0 %; 1981: 21.2 %; 1982: 21.5 %; 1983: 21.7 %; 1984: 21.9 %; 1985: 22.1 %; 1986: 22.3 %; 1987: 22.5 %; 1988: 22.7 %; 1989: 22.9 %; 1990: 23.0 %; 1991: 23.2 %; 1992: 23.3 %; 1993: 23.4 %; 1994: 23.6 %; 1995: 23.7 %; 1996: 23.7 %; 1997: 23.8 %; 1998: 23.9 %; 1999: 23.9 %; 2000: 24.0 %; 2001: 24.0 %; 2002: 24.0 %; 2003: 24.0 %; 2004: 23.9 %; 2005: 23.7 %; 2006: 24.1 %; 2007: 25.0 %; 2008: 25.8 %; 2009: 25.9 %; 2010: 26.4 %; 2011: 26.7 %; 2012: 27.4 %; 2013: 28.6 %; 2014: 30.0 %; 2015: 31.0 %; 2016: 31.9 %; 2017: 32.8 %; 2018: 33.4 %; 2019: 33.7 %; 2020: 34.0 %; 2021: 33.9 %; 2022: 34.1 %; 2023: 33.8 %; 2024: 33.4 %; 2025: 33.3 %

Födelseregion

Hur kommunens invånare är fördelade efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
2 352 personer
25,8 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda74,2 %(6 779)
Norden (exkl SE)2,3 %(213)
Övriga Europa9,3 %(852)
Utanför Europa14,1 %(1 287)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Invandring & marginalkostnad
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
35,3 %
Mottagna 5 år
47
5,1 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
Polisen 2025
Marginalkostnad / inv / år
Analys/modell
−97 kr
Spann −69 kr−123 kr
Modell Ruist 2025 (låg/mitt/hög)
Analys/modellKälla/metod: Ruist (2025), Sverigefaktas beräkning
Detta är Sverigefaktas analytiska modellberäkning baserad på angiven metod — inte officiell kommunstatistik.
Bara inflödet 2020–2024. Kostnaden för tidigare mottagna räknas inte in. Total nettokostnad inkl. hela beståndet är sannolikt 5–15× högre — Ruists nationella skattning motsvarade ca −4 100 kr/inv/år 2015 för hela flyktingbeståndet.
Inga utsatta områden i denna kommun enligt Polisens lägesbild 2025.
Marginalkostnad = (mottagna 2020–2024 / 5) × Ruists nettokostnad per person & år (74 000 kr i 2018 priser, inflationsjusterat till 2025; spann 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / folkmängd. Ej officiell kommunstatistik.
Jämför Gnosjö med andra kommuner →

Jämför Gnosjö med andra kommuner

Gnosjö är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Gnosjö33,3 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Gnosjö
Gnosjö — 2002: 24.0 %; 2003: 24.0 %; 2004: 23.9 %; 2005: 23.7 %; 2006: 24.1 %; 2007: 25.0 %; 2008: 25.8 %; 2009: 25.9 %; 2010: 26.4 %; 2011: 26.7 %; 2012: 27.4 %; 2013: 28.6 %; 2014: 30.0 %; 2015: 31.0 %; 2016: 31.9 %; 2017: 32.8 %; 2018: 33.4 %; 2019: 33.7 %; 2020: 34.0 %; 2021: 33.9 %; 2022: 34.1 %; 2023: 33.8 %; 2024: 33.4 %; 2025: 33.3 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Gnosjö

Gnosjö jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Gislaved

Andel 2025
34,3 %
Δ 2015→2025
+7,5 pe
Öppna →
Öppna →

Gnosjö

Andel 2025
33,3 %
Δ 2015→2025
+2,4 pe
Öppna →

Värnamo

Andel 2025
28,1 %
Δ 2015→2025
+4,4 pe
Öppna →
Öppna →

Jönköping

Andel 2025
28,1 %
Δ 2015→2025
+7,2 pe
Öppna →
Öppna →

Rikssnitt

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Vaggeryd

Andel 2025
24,4 %
Δ 2015→2025
+5,2 pe
Öppna →
Öppna →

Tranemo

Andel 2025
24,1 %
Δ 2015→2025
+6,1 pe
Öppna →
Öppna →

Jönköpings län

Andel 2025
23,3 %
Δ 2015→2025
+5,1 pe
Öppna →

Vanligaste födelseländer i Gnosjö

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Gnosjö

Öppna Gnosjö på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Gnosjö

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Gnosjö kommun i siffror →

Vanliga frågor

Hur stor är invandringen till Gnosjö?

2025 hade 33,3 % av befolkningen i Gnosjö utländsk bakgrund enligt SCB — +5,6 procentenheter över riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Gnosjö utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 24,0 % (2002) till 33,3 % (2025), en förändring på +9,3 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Gnosjö födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.