Hoppa till innehåll
SVERIGEFAKTA.com

Fördjupning · Dals-Ed

Invandring och utländsk bakgrund i Dals-Ed

Senaste statistik: 2024–2025 beroende på indikator

Kommunens läge i Sverige

Av 4 564 invånare (2025) har 17,5 % utländsk bakgrund enligt SCB — under riksgenomsnittet på 27,7 % (-10,2 pe). Sidan samlar det som ryms under invandring: andel, ursprung, mottagna, utsatta områden och modellerad nettokostnad.

Senast uppdaterad: Se ändringslogg

Utveckling 20022025

Andel av befolkningen i Dals-Ed med utländsk bakgrund. Källa: SCB BE0101Q2.

0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Utländsk bakgrund
Utländsk bakgrund — 1870: 4.7 %; 1871: 4.7 %; 1872: 4.7 %; 1873: 4.7 %; 1874: 4.7 %; 1875: 4.7 %; 1876: 4.7 %; 1877: 4.7 %; 1878: 4.7 %; 1879: 4.7 %; 1880: 4.7 %; 1881: 4.7 %; 1882: 4.7 %; 1883: 4.7 %; 1884: 4.7 %; 1885: 4.7 %; 1886: 4.7 %; 1887: 4.7 %; 1888: 4.7 %; 1889: 4.7 %; 1890: 4.7 %; 1891: 4.7 %; 1892: 4.7 %; 1893: 4.7 %; 1894: 4.7 %; 1895: 4.7 %; 1896: 4.7 %; 1897: 4.7 %; 1898: 4.7 %; 1899: 4.7 %; 1900: 4.7 %; 1901: 4.7 %; 1902: 4.7 %; 1903: 4.7 %; 1904: 4.7 %; 1905: 4.7 %; 1906: 4.7 %; 1907: 4.7 %; 1908: 4.7 %; 1909: 4.7 %; 1910: 4.7 %; 1911: 4.7 %; 1912: 4.7 %; 1913: 4.7 %; 1914: 4.7 %; 1915: 4.7 %; 1916: 4.7 %; 1917: 4.7 %; 1918: 4.7 %; 1919: 4.7 %; 1920: 4.7 %; 1921: 4.7 %; 1922: 4.7 %; 1923: 4.7 %; 1924: 4.7 %; 1925: 4.7 %; 1926: 4.7 %; 1927: 4.7 %; 1928: 4.7 %; 1929: 4.8 %; 1930: 4.8 %; 1931: 4.9 %; 1932: 4.9 %; 1933: 5.0 %; 1934: 5.1 %; 1935: 5.1 %; 1936: 5.2 %; 1937: 5.3 %; 1938: 5.4 %; 1939: 5.5 %; 1940: 5.6 %; 1941: 5.7 %; 1942: 5.8 %; 1943: 6.0 %; 1944: 6.1 %; 1945: 6.2 %; 1946: 6.3 %; 1947: 6.5 %; 1948: 6.6 %; 1949: 6.8 %; 1950: 6.9 %; 1951: 7.1 %; 1952: 7.2 %; 1953: 7.4 %; 1954: 7.5 %; 1955: 7.7 %; 1956: 7.8 %; 1957: 8.0 %; 1958: 8.2 %; 1959: 8.3 %; 1960: 8.5 %; 1961: 8.7 %; 1962: 8.8 %; 1963: 9.0 %; 1964: 9.2 %; 1965: 9.3 %; 1966: 9.5 %; 1967: 9.7 %; 1968: 9.8 %; 1969: 10.0 %; 1970: 10.2 %; 1971: 10.3 %; 1972: 10.5 %; 1973: 10.6 %; 1974: 10.8 %; 1975: 10.9 %; 1976: 11.1 %; 1977: 11.2 %; 1978: 11.4 %; 1979: 11.5 %; 1980: 11.7 %; 1981: 11.8 %; 1982: 11.9 %; 1983: 12.0 %; 1984: 12.2 %; 1985: 12.3 %; 1986: 12.4 %; 1987: 12.5 %; 1988: 12.6 %; 1989: 12.7 %; 1990: 12.8 %; 1991: 12.9 %; 1992: 12.9 %; 1993: 13.0 %; 1994: 13.1 %; 1995: 13.1 %; 1996: 13.2 %; 1997: 13.2 %; 1998: 13.3 %; 1999: 13.3 %; 2000: 13.3 %; 2001: 13.3 %; 2002: 13.3 %; 2003: 13.3 %; 2004: 13.7 %; 2005: 13.5 %; 2006: 14.5 %; 2007: 14.7 %; 2008: 14.9 %; 2009: 14.3 %; 2010: 14.2 %; 2011: 14.7 %; 2012: 14.6 %; 2013: 16.1 %; 2014: 16.3 %; 2015: 17.0 %; 2016: 17.8 %; 2017: 17.7 %; 2018: 18.3 %; 2019: 17.8 %; 2020: 17.1 %; 2021: 17.4 %; 2022: 16.4 %; 2023: 16.7 %; 2024: 16.9 %; 2025: 17.5 %

Födelseregion

Hur kommunens invånare är fördelade efter födelseregion. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Födelseregion
2024
Utrikes födda
687 personer
14,9 % av befolkningen · 2024
Utrikes född = född utanför Sverige (snävare mått än "utländsk bakgrund").
Sverigefödda85,1 %(3 919)
Norden (exkl SE)7,5 %(344)
Övriga Europa2,7 %(123)
Utanför Europa4,8 %(220)
Tunt streck = riksgenomsnitt. Källa: SCB FolkmRegFlandK.

Mottagande, utsatta områden & marginalkostnad

Antal mottagna senaste 5 åren, Polisens utsatta områden och modellerad marginell nettokostnad per invånare — bara inflödet 2020–2024, inte hela beståndet.

Invandring & marginalkostnad
2020–2024
Utrikes födda (20–64)
18,6 %
Mottagna 5 år
36
7,8 / 1000 (riket 7,0)
Utsatta områden
Polisen 2025
Marginalkostnad / inv / år
Analys/modell
−147 kr
Spann −105 kr−186 kr
Modell Ruist 2025 (låg/mitt/hög)
Analys/modellKälla/metod: Ruist (2025), Sverigefaktas beräkning
Detta är Sverigefaktas analytiska modellberäkning baserad på angiven metod — inte officiell kommunstatistik.
Bara inflödet 2020–2024. Kostnaden för tidigare mottagna räknas inte in. Total nettokostnad inkl. hela beståndet är sannolikt 5–15× högre — Ruists nationella skattning motsvarade ca −4 100 kr/inv/år 2015 för hela flyktingbeståndet.
Inga utsatta områden i denna kommun enligt Polisens lägesbild 2025.
Marginalkostnad = (mottagna 2020–2024 / 5) × Ruists nettokostnad per person & år (74 000 kr i 2018 priser, inflationsjusterat till 2025; spann 53k/74k/94k → 67k/94k/119k) / folkmängd. Ej officiell kommunstatistik.
Jämför Dals-Ed med andra kommuner →

Jämför Dals-Ed med andra kommuner

Dals-Ed är förvald. Lägg till upp till 5 andra kommuner — eller använd snabbknapparna för topp/lägst 5.

  • Dals-Ed17,5 %
0%20%40%60%80%100%obs.→proj.187018801890190019101920193019401950196019701980199020002010202020302040205020602070Dals-Ed
Dals-Ed — 2002: 13.3 %; 2003: 13.3 %; 2004: 13.7 %; 2005: 13.5 %; 2006: 14.5 %; 2007: 14.7 %; 2008: 14.9 %; 2009: 14.3 %; 2010: 14.2 %; 2011: 14.7 %; 2012: 14.6 %; 2013: 16.1 %; 2014: 16.3 %; 2015: 17.0 %; 2016: 17.8 %; 2017: 17.7 %; 2018: 18.3 %; 2019: 17.8 %; 2020: 17.1 %; 2021: 17.4 %; 2022: 16.4 %; 2023: 16.7 %; 2024: 16.9 %; 2025: 17.5 %

Max 6 kommuner samtidigt. Källa: SCB BE0101Q2 (UtlSvBakgGrov). · Dals-Ed

Dals-Ed jämfört med grannkommuner

Närmaste kommuner samt läns- och rikssnitt som referens.

Rikssnitt

Andel 2025
27,7 %
Δ 2015→2025
+4,2 pe
Öppna →

Bengtsfors

Andel 2025
22,1 %
Δ 2015→2025
+4,0 pe
Öppna →
Öppna →

Västra Götalands län

Andel 2025
19,0 %
Δ 2015→2025
+3,9 pe
Öppna →

Töreboda

Andel 2025
17,8 %
Δ 2015→2025
+3,8 pe
Öppna →
Öppna →

Dals-Ed

Andel 2025
17,5 %
Δ 2015→2025
+0,4 pe
Öppna →

Lysekil

Andel 2025
17,1 %
Δ 2015→2025
+2,9 pe
Öppna →
Öppna →

Munkedal

Andel 2025
14,4 %
Δ 2015→2025
+2,9 pe
Öppna →
Öppna →

Färgelanda

Andel 2025
13,0 %
Δ 2015→2025
+1,2 pe
Öppna →
Öppna →

Vanligaste födelseländer i Dals-Ed

Länkar till nationella sidor för respektive födelseland. Källa: SCB BE0101E.

Valresultat i Dals-Ed

Öppna Dals-Ed på kartanAlla 290 kommuner →

Se allt om Dals-Ed

Denna sida fokuserar på invandring. På kommunens huvudsida hittar du också skola, brott, ekonomi, skattesats och val.

Öppna Dals-Ed kommun i siffror →

Vanliga frågor

Hur stor är invandringen till Dals-Ed?

2025 hade 17,5 % av befolkningen i Dals-Ed utländsk bakgrund enligt SCB — -10,2 procentenheter under riksgenomsnittet (27,7 %). "Utländsk bakgrund" är den bredare SCB-definitionen och inkluderar både utrikes födda och personer födda i Sverige med två utrikes födda föräldrar.

Hur har andelen med utländsk bakgrund i Dals-Ed utvecklats sedan 2002?

Andelen har ökat från 13,3 % (2002) till 17,5 % (2025), en förändring på +4,1 procentenheter. Källa: SCB BE0101Q2.

Vad är skillnaden mellan "utländsk bakgrund" och "utrikes född"?

Utrikes född = person född utomlands. Utländsk bakgrund = utrikes född eller född i Sverige med två utrikes födda föräldrar. Båda måtten är officiella; utländsk bakgrund ger alltid en högre siffra.

Var är de utrikes födda i Dals-Ed födda?

Se sektionen "Födelseregion" på denna sida. Utrikes födda är personer födda utanför Sverige och redovisas i tre aggregerade grupper: Norden exkl. Sverige, Övriga Europa och Utanför Europa. Källa: SCB FolkmRegFlandK.